Advertisement

Petrol, art arda yedinci haftayı da kazançla kapatarak aşının bulunduğu 2020 Kasım-Aralık ayından bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ABD tipi ham petrol fiyatı Kasım 2014'den bu yana ilk kez 80 doları gördü.

Enerji Bakanlığı, ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un rezerv satışıyla ilgili değerlendirmelerinin tamamen tersine işaret ederek, stratejik rezervleri şimdilik kullanmayı planlamadıklarını belirtti.

Granholm, ABD hükümetinin stratejik petrol rezervlerinin fiyatları düşürmek için kullanılabilecğeini belirterek, “Tüm enstrümanlar şu an değerlendiriliyor” demişti.

Financial Times’ın Enerji Geçiş Stratejileri Zirvesi’nde konuşan Granholm, ulusal stratejik petrol rezervlerinin kullanılmasının değerlendirilen seçenekler arasında bulunduğunu söyledi. Ham petrol ihracatının yasaklanmadığını belirten Granholm, “Bu da şu an kullanmadığımız seçenekler arasında fakat sonuçta o da bir seçenek olarak değerlendirilebilir” diye belirtmişti.

İngiliz silahlı kuvvetler personelinin, 4 Ekim'den bu yana benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başlamasına rağmen, istasyonlarındaki sorunun halen devam ettiği görülüyor. Bazı benzin istasyonlarında hiç yakıt bulunmazken, yakıtın bulunduğu yerlerde ise uzun kuyruklar oluşmaya devam ediyor.