Advertisement

Petrol piyasasında bir süredir gündemde olan Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne yönelik ambargo planları ve Çin'in salgın önlemleri yeni haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalara yön veren temel unsurlar olarak öne çıktı.

Geçen haftanın son işlem gününü sınırlı düşüşle tamamlayan Amerikan ham petrolü yeni haftaya da yüzde 1'in üzerinde kayıpla girdi. Bu düşüşle Amerikan ham petrolü fiyatı varil başına 104 doların altını gördü. Brent petrol de 107 doların altına geriledi.

Bloomberg kaynaklarına göre Avrupa Birliği, Rus petrolü için ithalatın yıl boyunca kademeli olarak kısıtlanmasını ve yıl sonunda tamamen yasaklanmasını öngören bir teklif vermeye hazırlanıyor.

Bloomberg’ün haberine göre, yaptırım kararı AB büyükelçilerinin bir araya geleceği toplantıda alınabilir. Ancak AB’nin altıncı yaptırım paketi olacak teklifin hala netleşmediği ve resmi bir teklif olarak sunulmadan üzerinde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.

AB yaptırımları için 27 ülkenin desteği gerekiyor

AB yaptırımları, birliğe 27 ülkenin tamamının desteğini gerektiriyor ve aralarında Macaristan’ın da bulunduğu bazı ülkeler, Rus petrolünü hedef alan yaptırımlara uzun süredir karşı çıkıyor.

Bloomberg daha önce yaptığı bir haberde daha önce enerji yaptırımlarına direnen ülkelerden olan Almanya’nın yeni yaptırım paketine yeşil ışık yaktığını bildirmişti.

Doğalgaz krizi nedeniyle gerilimin yüksek olduğu ve Putin’e savaş konusunda baskı yapmaya çalışan AB’nin alacağı bir petrol ambargosu kararının riskleri önemli ölçüde artıracağı düşünülüyor. AB, 2019 yılında birliğin ham petrol ithalatının yaklaşık üçte ikisini Rusya’dan gerçekleştirmişti.