Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrol fiyatlarında son iki seans gününde yaşanan düşüş, Çin ve Rusya'dan gelen haber akışının etkisiyle yerini yatay bir seyre bıraktı.

ABD ham petrolü 74 doların üzerini test etti. Pazartesi günü ABD ham petrolü Libya'daki gelişmeler ve Çin'de beklentinin altında kalan büyüme verisinin ardından yüzde 2'ye yakın düşüş kaydetmişti.

Brent petrol de yeni işlem gününde 78 doların üzerini test etti.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Beklenenden daha zayıf Çin makro verileri ve petrol piyasasından gelen tepki, piyasa için temel endişenin talep olmaya devam ettiğini gösteriyor. Ancak, petrolde dengenin ikinci yarıda önemli ölçüde sıkılaşacak olması nedeniyle piyasada hala yapıcı olmaya devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Petrol piyasalarında Çin'in zayıf büyüme görünümü karşısında Rusya'nın petrol ihracatında kısıtlama planları etkisini gösterdi.

Enerji Bakanlığı'na göre Rusya üçüncü çeyrek ham petrol ihracat planlarını 2,1 milyon ton azaltarak Ağustos ayında denizaşırı arzını günde 500 bin varil azaltma taahhüdünde bulunacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin önemli batı limanlarından - Karadeniz'deki Novorossiysk ve Baltık'taki Primorsk ve Ust-Luga - sevkiyatların yanı sıra boru hattı akışlarının da azaltılacağı belirtildi.

Hükümet, daha önce Mart ayından itibaren günde 500 bin varillik kesinti taahhüdüne ek olarak Ağustos ayında ilave üretim kesintisi yapıp yapmama kararını ülkedeki üreticilere bırakmıştı.

Ağustos planı, Suudi Arabistan'ın gönüllü üretim kesintilerini bir ay daha uzatma kararının ardından geldi.