Advertisement

Avrupa Birliği'nin (AB) Rus petrolüne yönelik ambargo planları ve ABD'nin stratejik rezervlerine petrol pompalama hedefi petrolde fiyatları yukarı çekti.

ABD petrolü 109 dolar seviyesini gördü. ABD petrolünde haftalık prim yüzde 4'ü aştı. Brent petrol ise 111 doları aştı.

Petrol piyasalarında haftanın en önemli gündemi AB'nin Rus petrolüne yönelik ambargo planları olmuştu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosunu Avrupa Parlamentosu'na sunarken, "deniz yolu ve boru hattıyla taşınan, ham ve işlenmiş tüm Rus petrol ürünlerine tam bir ithalat yasağı olacak" ifadelerini kullandı. Bu ifadeler sonrasında medyaya sızan komisyon taslağında, Rus ham petrol ve petrol ürünlerinin "bir üye devletin bayrağı altında kayıtlı veya bir AB vatandaşı ya da kuruluşuna ait herhangi bir gemiyle" taşınmasına da yasak getirileceği anlaşıldı. Bu da yaptırım paketine itiraz eden üye devletlere yenilerinin katılmasına neden oldu.

Bunun yanında ABD hükümetinin rezervlere yönelik açıklaması da fiyatlar üzerinde etkili oldu. Perşembe günü yapılan açıklamada sonbahar döneminde başlamak üzere rezervlerin yenilenmesi planı ortaya kondu.

OPEC+'dan sınırlı üretim artışı kararı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, haziranda günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışına gidecek.

OPEC'ten yapılan açıklamada, mevcut petrol piyasası temelleri ve görünümünün dengeli bir piyasaya işaret ettiği, jeopolitik faktörler ve devam eden salgına ilişkin konuların etkilerinin izlendiği belirtildi.

Grubun, 18 Temmuz 2021'de düzenlenen 19. Bakanlar Toplantısı'nda alınan günlük petrol üretiminin kademeli artırılmasına ilişkin karara bağlı kalarak haziranda günlük 432 bin varil üretim artışına gideceği ifade edildi.

Açıklamada, OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısının 2 Haziran'da yapılacağı kaydedildi.