Advertisement
HABERLER ABONE OL

ING Grubu Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölgesi Başkanı olarak görev yapan Pınar Abay, bu görevlerine ek olarak ING Belçika Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Abay, bu atama ile ING Belçika’nın 150 yıllık tarihindeki ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Pınar Abay, ING Belçika Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, yaş sınırı nedeniyle görevinden ayrılan Diego du Monca’dan devraldı. ING Türkiye’ye 2011 yılında 34 yaşındayken Genel Müdür olarak atanan Pınar Abay, bu görevine ek olarak 2016 yılından beri ING Belçika Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği görevini yürütüyordu. 1 Ocak 2020 itibariyle ING Grubu Global İcra Kurulu Üyeliği ve Pazar Liderleri Bölgesi Başkanlığı’na atanan Abay, Pazar Liderleri Bölgesi’nden sorumlu olarak Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’daki bireysel ve kurumsal bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesine liderlik ediyor.

Çeşitliliğin en önemli unsuru cinsiyet

Abay atamaya ilişkin olarak, “ING olarak çeşitlilik ve kapsayıcılığı iş stratejimizin önemli bir parçası olarak görüyor ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık politikamız çerçevesinde ilerliyoruz. Bu doğrultuda, yarısından fazlası kadın olmak üzere çok çeşitli geçmiş ve deneyimlere sahip değerli yöneticilerin bulunduğu ING Belçika Yönetim Kurulu’nun Başkanı olarak atanmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Abay, “Bir adım önde olmak için ekiplerin farklı geçmiş ve perspektiflere sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri de cinsiyet. Özellikle Yönetim Kurullarının daha çeşitli ve kapsayıcı hale getirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, yarısından fazlası kadın olmak üzere çok çeşitli geçmiş ve deneyimlere sahip değerli yöneticilerin bulunduğu ING Belçika Yönetim Kurulu’nun Başkanı olarak atanmaktan ayrıca gurur ve mutluluk duyuyorum” dedi.
Kariyerine 1998 yılında başlayan Abay, 2011 yılında ING Türkiye ailesine katılmadan önce, danışmanlık şirketi McKinsey&Company San Francisco ve New York ofislerinde görev yaptıktan sonra İstanbul ofisinde yönetici ortak olarak çalışmış ve bankacılık sektörüne danışmanlık vermişti. Bilkent Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi alan ve Harvard Business School’da MBA yapan Abay, 1977 doğumlu ve iki çocuk annesi.