Advertisement
HABERLER ABONE OL

Piyasanın Mart ayında Fed'den 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi masadan kalktı.

Rusya'nın Ukrayna işgalinin parasal sıkılaşma görünümüyle ilgili endişeler yaratmasının ardından piyasa aktörleri Fed'in Mart ayında 25 baz puanı aşan bir faiz artışı yapmasına artık ihtimal vermiyor.

İlgili swap göstergelerine bakıldığında 25 baz puanlık artışa ise kesin gözüyle bakılıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde Fed'in Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışına gideceği yönündeki beklentiler yükselmişti.

10 Şubat tarihinde ilgili göstergelere göre piyasa Mart ayında yüzde 80 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı bekliyordu.

Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz artışı beklentisi de rafa kalktı

Benzer şekilde Avrupa Merkez Bankası'na ilişkin beklentiler de değişim gösteriyor.

Para piyasalarında AMB’nin ilk artışı Ocak 2023’te yapması ve faizi 25 baz puan yükseltmesi fiyatlanıyor.

Geçen ayın ortasında bankanın bu yıl Eylül ve Aralık aylarında mevduat faizlerinde iki faiz artışı yapması, böylece faizin 2014’ten bu yana ilk kez yüzde 0’a yükselmesi bekleniyordu.

Bankanın varlık alımlarını azaltma programı da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası devreye alınan yaptırımlar ve olası ekonomik etkileri nedeniyle politika yapıcılar için daha karmaşık hale geldi.

Geçen hafta AMB Üyesi Robert Holzmann Ukrayna’daki çatışmanın Merkez Bankası’nın teşviklerden çıkışını geciktirebileceğini belirtmişti. Aynı şekilde bazı diğer üyeler de para politikası ayarlamalarında sabırlı olmak gerektiğine vurgu yapıyor.