Advertisement
HABERLER ABONE OL

Piyasa aktörleri enflasyonun 20 yılın zirve seviyelerindeki seyrinin Şubat ayında da devam edeceğini öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından 20 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen enflasyon anketinde medyan beklenti Şubat ayında tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 3,7; yıllık ise 52,85 seviyesinde artması yönünde oluştu.

Ankette aylık enflasyon bazında Şubat için en düşük beklenti yüzde 2,9 , en yüksek beklenti ise yüzde 7,5 olarak kaydedildi.

Yıllık bazda ise Şubat için en düşük beklenti yüzde 51,6, en yüksek beklenti ise yüzde 56,2 oldu.

Ankette yıl sonu enflasyon beklentisini paylaşan 15 kurumun beklentisi medyanda yüzde 35 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki ankette yıl sonu enflasyon beklentisi medyanda yüzde 32,85 olmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yılsonu enflasyon tahmini yüzde 23,2 Hazine'nin ise yüzde 24 seviyesinde.

Şubat'ta gıda KDV indirimi devreye girmişti

Şubat ayında enflasyon görünümü açısından en kritik gelişmelerden biri temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi olmuştu.

Ekonomistler, Şubat ayı ortasından itibaren yürürlüğe giren KDV indirimlerinin iki ayda yıllık enflasyona 150 baz puan düşürücü etki yapacağını tahmin etmişti.

TCMB son Para Politikası Kurulu (PPK) özetlerinde "KDV indirimi ay ortasında gerçekleştiği için indirimin olumlu etkisi tüketici fiyat endeksine Şubat ve Mart aylarında yansıyacaktır" dedi.

Artan enerji maliyetleri paralelinde 2022 yılından geçerli olmak üzere değişik abone grupları için elektrik ve doğalgaz tarifelerinde değişen oranlarda artışa gidildi.

Öncü göstergelerde artış sürdü

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun KDV indirimine rağmen Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 7,1 arttığını; dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının ise ilk kez 15 bin TL'yi aştığını açıklamıştı.

İstanbul'da perakende fiyatlarda yıllık enflasyon Şubat'ta yüzde 55,32 seviyesine çıktı.

Böylelikle 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon kaydedildi.

İstanbul'da toptan fiyatlar Şubat ayında yıllık yüzde 58,59 arttı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) hesaplamalarına göre, Şubat'ta İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 4,44, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi de yüzde 3,38 oranında artış gösterdi.

Şubat ayında İstanbul'da perakende fiyatlar aylık bazda yüzde 4,44 artış kaydederken toptan fiyatlar ise yüzde 3,38 arttı. Böylece İstanbul'da perakende fiyatlardaki yıllık artış yüzde 55,32; toptan fiyatlarda ise yüzde 58,39 olarak gerçekleşti.

İstanbul'da perakende fiyatlar Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 13,78, geçen yıl aynı aya göre yüzde 50,91 artmıştı.

Sağlık yüzde 7 arttı

Şubat 2022’de perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Sağlık ve kişisel harcamalardan yüzde 7,04, Ev eşyası fiyatları yüzde 6,47, gıda fiyatları yüzde 5,92, ulaştırma ve haberleşme de yüzde 5,53 arttı. Konut harcamalarında yüzde 2,28, kültür, eğitim ve eğlence fiyatlarında yüzde 2,25 yükseliş görülürken, giyim fiyatları yüzde 1,91 düştü.

İstanbul'da toptan fiyatlarda bir önceki aya göre; madenlerde yüzde 5,48, gıda fiyatlarında yüzde 3,63, yakacak ve enerjide yüzde 3,42, inşaat gurubu fiyatlarında yüzde 2,18, ve mensucat grubunda binde 2 artış görüldü.