Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

2021'de kripto varlık dünyasının en çok konuştuğu konulardan biri olan Bitcoin yatırım fonu yeni yılda da gündemde. Bu kez fon yaşadığı sert kayıplarla öne çıkıyor.

Proshares Bitcoin yatırım fonu iki ayda yüzde 30 kayıpla Bloomberg Intelligence tarafından derlenen verilere göre en kötü performans gösteren 10 yatırım fonu içinde yer aldı.

Fonun gerilemesinde Bitcoin'de yaşanan düşüş etkili oldu. Fonun halka arz edildiği süre zarfında Bitcoin'de düşüş yüzde 34'ü buldu. Yılbaşından bu yana ise Bitcoin'de yüzde 10'luk kayıp söz konusu.

Ekim ayında halka arz edilmişti

Ekim ayında Proshares vadeli Bitcoin ETF’si BİTO adıyla New York Borsası’nda ilk işlemini gerçekleştirmişti.

Vadeli Bitcoin ETF’si dijital varlığın spor fiyatı yerine gelecekteki fiyatlarını etkileyen kontratları takip ediyor. Dolayısıyla ETF ve spot Bitcoin fiyatları eşleşen bir yapıya sahip olmak zorunda değil. Proshares Bitcoin vadeli ETF’si bugüne kadar görülmüş en büyük ilk gün ETF rekorlarından birini gerçekleştirmişti.

Apple CEO’su Cook, 2020 yılında 14,8 milyon dolar olan gelirini 2021 yılında yaklaşık 6 kat artırarak 98,7 milyon dolara çıkardı.

Yapılan hesaplamalara göre, Apple çalışanlarının ortalama yıllık maaşının 68 bin dolar olduğu göz önüne alındığında Cook, 2021'de bir Apple çalışanının 1400 katından fazla kazanmış oldu.

Apple'ın geliri 2021’de yüzde 33'den fazla artarak 365 milyar dolara yükselmişti.

Şirketin piyasa değeri ise 3 Ocak 2022 tarihinde 3 trilyon dolara ulaşmıştı. Böylelikle, Apple "borsada 3 trilyon dolar değerlemeyi aşan ilk şirket" unvanını almıştı.