Advertisement

ABD ve Avrupa hisse senedi vadelileri ve çoğu Asya hissesi, ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın yönetimine geçiş sürecinin resmi olarak başlatılmasının ardından Salı günkü işlemlerde yükseldi. Dolar önemli paralar karşısında geriledi.

S&P 500 Endeks vadelileri Genel Hizmetler İdaresi'nin Biden'ı başkanlık seçiminin galibi olarak tanımasının ardından yükseldi.

Japonya ve Avustralya hisseleri tatil sonrasında iyi performans gösterirken, Hong Kong ve Çin hisseleri Trump yönetiminin Pekin karşısında yeni sert önlemler almak için çabaladığı yönündeki haberin ardından dalgalandı.

ABD hisseleri Pazartesi gününü yükselişle kapattı. Teknoloji hisseleri geride kalırken küçük şirketlerin hisseleri sıçrama yaptı. Virüs aşısına ilişkin pozitif haberler gelen son şirket AstraZeneca Plc oldu. Gemi turu ve hava yolu şirketlerinin yükselişinde bu gelişme de etkili.

ABD Hazine tahvillerinin faizi yükselişini sürdürdü. Altın önceki seansta kaydettiği kayıplarını genişletirken petrol yükseldi. Biden'ın eski Fed Başkanı Janet Yellen'ı ABD Hazine Bakanlığı için aday göstermeyi planladığına ilişkin kaynak haberi pozitif algıyı destekledi.

Genel Hizmetler İdaresi'nin açıklaması Biden ve ekibinin mevcut resmi yetkililere, 6 milyon dolarlık bir fonlamaya ve diğer hükümet kaynaklarına erişimini sağlayarak ABD'de siyasi belirsizliği azalttı.

Oanda Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Piyasalar kesinliği sever ve Trump'ın dünkü adımı başkanlığa ilişkin belirsizliği kısmen ortadan kaldırdı. Biden yönetiminin çok daha az soyutlanmacı olması bekleniyor ve ABD'nin yeniden küresel ticaretin bir parçası olup Çin ile ilişkileri iyileştirmesi umuluyor." dedi.

Piyasa son aşı haberlerinden ve güçlü ABD verilerinden halihazırda destek bulmuştu. ABD ile Avrupa'nın artan koronavirüs vakalarının etkisi altına olmasına rağmen, karantinaların sona ermesinden fayda sağlayabilecek varlıklara yönelik yatırımcı talebi arttı.

Ayrıca traderlar yeniden Kongre'den harcama paketi beklemeye başladı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14.02'de yüzde 0.8 yükseldi. Endeks Pazartesi günü yüzde 0.6 tırmandı.
Topix Endeksi yüzde 2.3 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.4 arttı.
Kospi Endeksi yüzde 0.5 sıçradı.
Hang Seng yüzde 0.2 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.6 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 104.51'den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Offshore yuan paritesi yüzde 0.1 artıda 6.5748'den işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1851 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselerek yüzde 0.87 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 5 bp artarak yüzde 0.90'a tırmandı.

Emtia

WTI petrol yüzde 1 yükselişle varili 43.53 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.7 düşüşle onsu 1,824.81 dolar oldu.