Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Otomobil üreticilerinin, yeşil bir gelecek oluşturmak için elektrikli otomobillere yöneldiği süreçten motor sporları da etkileniyor. Otomotiv endüstrisi, şimdiye kadar yapılmış en hızlı, en hafif, en güçlü elektrikli yarış arabalarını Formula E’ye hazırlıyor. Alman spor otomobil üreticisi Porsche, Formula E’de yarışacak yeni nesil (Gen3) aracını sergileyen ilk takım oldu.

Dünyanın ilk elektrikli yarış serisi Formula E için yeni bir çağın habercisi olan araçlar, 2023 sezonunda pistlerde olacak.

Porsche, Weissach'taki Porsche Geliştirme Merkezi'nde evrim geçiren elektrikli yarış arabası, Porsche 99X Electric Gen3 ile dünya prömiyerini İtalya'nın Franciacorta kentindeki Porsche Deneyim Merkezi'nde yaptı. 2023 sezonundan itibaren ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nda TAG Heuer Porsche Formula E Takımı tarafından pistlerde yarışacak.

Porsche Electric Gen3'ün genel konsepti ve yeni Formula E neslinin diğer araçları, otomotiv endüstrisi adına büyük bir evrimsel adım oluşturuyor. Araçlar ağırlık azalttı, daha kısa bir dingil mesafesi ve daha dar bir palete sahip. Pilin boyutu küçülmüş olsa da yeni nesil piller daha güçlü. Reküperatif enerjinin oranı arttı. Aerodinamik ve tasarım değişiklikler geçirdi. Sonuç olarak, yeni araçlar daha çevik, bu da yarış pistindeki performanslarını iyileştiriyor.

Porsche Motorsport Başkan Yardımcısı Thomas Laudenbach “Weissach'taki geliştirme ekibimiz bu yarış arabasına deneyimlerini aktardı. Tamamen yeni Formula E nesli gibi, Porsche 99X Electric Gen3 de tamamen elektrikli yarışlarda teknolojik bir kilometre taşını temsil ediyor. Formula E ve ayrıca Porsche için, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nın 9. sezonundan bu yeni otomobillerin yarışlara katılması, motor sporlarının geleceğini şekillendiren önemli bir adımdır." açıklamasını yaptı.