Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ülkenin en büyük çelik üreticisinin sahibi olan Güney Kore devi Posco Group, 2030 yılına kadar pil ve hidrojen teknolojilerine 121 trilyon won (92 milyar dolar) yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Çelik üretiminin ötesine geçerek faaliyet gösterdiği sektörleri çeşitlendirmek için adımlar atan grup, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, belirlenen rakamın yüzde 60'ından fazlasını yerel olarak harcayarak yılda yaklaşık 330 bin iş yaratacağını kaydetti. Güney Koreli dev, elektrikli araç akülerinin yanı sıra hidrojen yatırımlarını genişlettiğini söyledi, ancak şirket ayrıntılı bir döküm sağlamadı.

Posco Future M Co. ve Posco International Corp. daha önce katotlar, nikel ve lityum işleme ve yenilenebilir enerji dahil olmak üzere pil bileşenlerinin üretimine yönelik yatırım planlarının ana hatlarını duyurmuştu.

Bir Posco sözcüsü, bu harcamanın bir kısmının 121 trilyon wonluk pakete dahil olduğunu söylerken daha fazla ayrıntıya girmedi. Ek yatırımların Posco Holdings ve bağlı kuruluşları tarafından yapılacağı ve birimlerin gelecekteki duyuruları planlayarak daha fazla bilgi sunacağı belirtildi.

Posco Holdings, duyurunun ardından yüzde 3,6 artışla dört haftanın en büyük yükselişi kaydetti.