Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in Nisan ayı politika toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Salgını kontrol etmek için alınan önlemlerin ekonomiyi durdurduğuna dikkat çeken Powell, "Ekonomik faaliyet ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş hızda düşecek." dedi ve bir sonraki işsizlik rakamının çift haneli olabileceğinin altını çizdi.

"Ekonomiyi desteklemek için bütün araçlarımızı kullanacağız." diyen Fed Başkanı, kredi akışını sağlamanın temel öneme sahip olduğunu ifade etti. Varlık alımlarının süreceğini söyleyen Powell, "Bizim programımız kredi büyümesi için özel bankaları destekleyebilir." dedi.

Doğrudan mali destek sağlanabileceğini söyleyen Powell, böylece ekonomik hasarın sınırlandırılabileceğini belirtti. Powell, Fed'in toplantı metnine paralel bir şekilde, "Toparlamadan emin olana kadar yetkilerimizi kullanacağız. Politika tutumumuz olması gereken yerde. İhtiyaç oldukça araçları kullanmaya devam edeceğiz. Varlık alımları dikkate alındığında politika duruşumuz uygun." şeklinde açıklamada bulundu.

Yasal olarak ellerinde bulunan yetkiyi kullanacaklarına vurgu yapan Powell, "Zordaki şirketlere kredi sağlayamayız, yetkilerimiz dahilinde davranıyoruz." dedi ve şirket kredi imkanlarının yakında sonuçlanacağını belirtti. Ayrı bir soruya yanıt olarak borçluluğa ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bu, Federal borçtan endişe edeceğimiz bir zaman değil." dedi.

"Yeni dalga salgınlar ve tedaviler belirsizlik unsuru olarak öne çıkıyor." diyen Başkan Powell, yeniden açılmanın harcamaları artıracağını ancak pandemi öncesi dönem gibi olmayacağını söyledi. Tedbirlerin geri çekilmesi konusunda acele edilmemesi gerektiğini söyledi. Ekonomik öngörülerin olağanüstü seviyede belirsiz olduğunu ifade etti. İkinci çeyrekte daha önce görülmemiş olumsuz sonuçların görülebileceğini ekledi.

Powell, "Ekonomideki toparlanma bizi virüs öncesi seviyelere getirmeyecek." dedi ve toparlanmanın ne zaman yaşanacağının söylenmesinin zor olduğunu ifade etti. Uzun vadeli hasarların sınırlandırılması için adım atılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Krizin atlatılması için Kongre'nin mali yetkilerini kullanması gerektiğini söyleyen Powell, virüsünü yarattığı şokun finansal mimaride çok fazla etki yarattığını belirtti.

Enflasyonda aşağı yönlü risklerin söz konusu olduğunu söyleyen Powell, "Her şeyin takipçisi olacağız." dedi ve deflasyonun çıpalanmış enflasyon beklentileri nedeniyle mümkün olmadığını belirtti.

Piyasaların virüsün küresel ekonomi üzerindeki etkisini bilnmez olarak gördüğünü söyleyen Powell, volatilitenin bu sebepten kaynaklandığını ifade etti. Powell, "Piyasaların işlemesini istiyoruz. Varlık fiyatlarına odaklanmıyoruz." dedi.

Ekonomik faaliyetin eskisi gibi olmayacağının altını çizen Fed Başkanı, ABD'nin mali gücünü kullanması gerektiğini söyledi. "Politikamız doğru yerde." diyen Powell, varlık alımlarının süreceğinin altını çizdi. 

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Nisan toplantısının ardından beklentiye paralel olarak faiz değişikliğine gitmedi. Fed'in fonlama oranı yüzde 0 - 0.25 aralığında kaldı. Yetkililer politika faizinin sıfıra yakın tutulacağı ve tahvil alımlarının devam edeceği taahhüdünü yineledi.

Bankanın açıklamasında virüsün orta vadede büyük riskler oluşturduğu belirtildi. Sağlık krizinin ekonomik faaliyet üzerinde ağır baskı oluşturacağına dikkat çekildi. Çarşamba günkü ortak açıklamada bankanın ekonomiyi desteklemek için tüm araçlarını kullanacağı ve duruma uygun bir şekilde hareket edeceği ifade edildi.