Advertisement

Fed Başkanı Jerome Powell, ulusal radyoya verdiği bir röportajda, yüzde 2 enflasyon hedefine güçlü bir şekilde bağlı olduklarını belirtti.

"Ekonomi tamamen toparlandığında yardımları azaltacağız" diyen Powell, Fed'in tahminlerindeki güncellemelerin aşı gelişmelerini ve mali yardımı yansıttığını vurguladı.

Fed'in görevinin bankalara kime borç vereceklerini söylemek olmadığını ifade eden Powell, iklim değişikliğinin ciddi bir ekonomik etkisi olacağını da söyledi.

Fed'in içindeki çeşitliliği artırmanın ciddi öneme sahip olduğunu belirten Powell, Fed'in pandemi sürecindeki aksiyonlarının Dunkirk tahliyesine benzettiğini dile getirdi.

"Tahvil faizlerindeki artıştan endişe duymuyorum"

Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını belirterek, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını ifade etmişti.

Son dönemde artan tahvil faizlerine ilişkin bir soru üzerine Powell, "Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere yanıt verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük vakalar. Aslında iyileşen ekonomik görünüm hissi var." dedi.

Powell, bunun düzenli bir süreç olduğunu belirterek, "Düzenli bir süreç olmasaydı ya da şartlar toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim." şeklinde konuşmuştu.

Enflasyon endişelerine ilişkin bir soru üzerine ise Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması halinde ise gerekli araçlarının olduğunu ifade etti.