Advertisement

Beyaz Saray’dan üst düzey yetkililer, Bloomberg’in konu hakkında bilgiye sahip kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen yıl bir hisse senedi endeks fonundaki hisselerini satmasının ikinci dönem için başkanlığa atanmasını engelleyeceğini düşünmüyorlar.

Adaylık konusunda çalışan bazı kilit yetkililer, kaynaklara göre, Powell’ın işlemleri konusunda endişeye yer olmadığını kaydettiler. Kaynaklardan ikisi, Fed başkanlığı için oluşturulan dar bir danışmanlar topluluğunun yaptığı toplantılarda kimsenin Powell’ın işlemlerini gündeme getirmediğini belirtti.

Atama sürecine ilişkin bilgiye sahip kaynaklar, Başkan Joe Biden’ın Fed başkanlığı için atama konusunda “oldukça hızlı” karar alacağını söylediğini ve geçen hafta Beyaz Saray’da Powell ve Fed Guvernörü Lael Brainard ile bir araya geldiğini kaydettiler. Powell’ın görev süresi Şubat ayında doluyor.

Beyaz Saray’ın konu hakkındaki düşüncelerine ilişkin işaretler, işlem konusunun Powell’ın adaylıktan olmasına yol açmayacağını gösteriyor. Ancak bunlar, mevcut başkanın rekabet alanının biraz daraldığını işaret ediyor.

Kaynaklar, yönetimde Brainard’a destek verenlerden bazılarının halen işlemler konusunda endişe duyduğunu kaydettiler.

Powell geçen Ekim ayında 1 milyon dolar ila 5 milyon dolar arasında değere sahip hisse senedi fonu sattı. İşlem Fed’in suskunluk dönemi (politika toplantıları öncesi Fed yetkililerin görüş bildirmedikleri 1 haftalık süre) dışında ve Fed’in pandemi para politikasını oluşturmasından aylar sonra gerçekleştirildi.

Yaz döneminde Beyaz Saray’a Powell’ın yeniden atanmasını teklif eden Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanın düşünceleri hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Fed başkanlığı seçiminin siyasileştirildiğini görmek istemiyor ve aynı zamanda liderliğin devamlılığına da önem veriyor.

Fed başkanlığı için yarışa Brainard da katılıyor

Fed Guvernörü Lael Brainard, Bloomberg'e konuşan konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, geçen hafta Beyaz Saray’ı ziyaret ettiği zaman, Fed Başkanlığı için mülakata alındı. Bu durum, Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Başkan Joe Biden’ın merkez bankasını gelecek dört yıl için kimin yöneteceğine karar vermeye çalıştığı bu dönemde, ciddi bir rakibi olduğunu işaret ediyor.

Powell ve Brainard, Fed başkanlığı yarışı için kamuoyu önüne çıkan yegane iki aday durumunda. Powell’ın görev süresi Şubat ayında sona eriyor ve Biden 2 Kasım’da yaptığı açıklamada, bu konuda “oldukça hızlı” bir karar vereceğini duyurdu. Bloomberg News, daha önceki haberinde, Brainard’ın denetimden sorumlu Fed başkan yardımcılığı için de düşünülmekte olduğunu kaydetmişti.

Beyaz Saray ve Fed konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Biden’ın Fed’in liderliğini yeniden şekillendirmeye yönelik alanı, Pazartesi günü Guvernör Randal Quarles’in yıl sonundan önce görevi bırakacağını açıklamasının ardından daha da genişledi. Quarles’in başkan yardımcılığı için görev süresi Ekim ayında doldu, ancak guvernör olarak 2032 yılına kadar görevde kalabilirdi. Bu istifa ile Biden’ın Fed’de doldurması gereken bir pozisyon daha ortaya çıktı.

Quarles’ten açığa çıkan pozisyon yanında, Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın guvernör olarak görev süresi Ocak ayının sonunda doluyor ve böylelikle Fed kurulunda açık pozisyon sayısı yediye çıkıyor.