Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın Ekim ayı politika toplantısının ardından basın konferansında açıklamalarda bulundu.

Para politikasının iyi bir konumda olduğunu belirten Fed Başkanı, "Mevcut politika duruşu muhtemelen uygun kalacaktır." diye konuştu.

Fed Ekim toplantısında 8'e karşı 2 oyla 25 baz puan faiz indirimine gitti. Powell, "Bugün faiz indirimi lehine güçlü bir oylama oldu." dedi ve sözlerini "Bugün doğru kararı aldığımıza güçlü bir şekilde inanıyorum." diye sürdürdü.

Enflasyonist baskılar zayıf kalmayı sürdürüyor

Enflasyonist baskıların zayıf kalmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Powell, "Enflasyonun yüzde 2'ye yükselmesini bekliyoruz." dedi.

"Ekonominin ılımlı bir hızda büyümeyi sürdrümesini bekliyoruz." diyen Powell, sözlerini "Zorluk çeken birçok kişi artık fırsatlar yakalıyor." diye sürdürdü.

Tüketici sektörünün güçlü olduğunu söyleyen Powell, politikanın görünümü desteklemek için iyi bir şekilde pozisyonlandığını düşündüklerini ifade etti ve somut yeniden değerlendirme ile görüşlerinin değişebileceğini sözlerine ekledi. Powell, tüketicilerin güçlü bir şekilde büyümenin dinamosu olduğunu ve istikrarlı göründüğünü ifade etti.

Dünyanın güçlü bir dezenflasyonist baskı altında olduğunu ifade eden Powell, ABD'nin küresel dezenflasyonist baskılardan muaf olmadığını vurguladı.

"Şu anda faiz artırımı düşünmüyoruz""

Tüketicilerin "diğer zayıflıklardan etkilenmiyor gibi göründüğünü" söyleyen Powell, "Enflasyonun yükseldiğini şu anda pek görmüyoruz." dedi. Powell, "Şu anda faiz artırmnı

Fed Başkanı Powell, "Görünümün kayda değer ölçüde değişmesi durumunda karşılık veririz." dedi. Powell, faiz patikasının görünümüne ilişkin "Gelecekte faiz artırımının uygun olacağı zamanlar olacaktır." dedi ve şu anda faiz artırımı düşünmediklerini vurguladı.

Faiz artırımından önce enflasyonun dikkate değer şekilde yükselmesi gerektiğini söyleyen Fed Başkanı, faizlerin genişlemeci bir seviyede bulunduğunu ifade etti. Powell, faizlerin işletme yatırımlarının ana unsuru olmadığını belirtti.

"Reel Fed fonlama faizi muhtemelen sıfırın hafifçe altında"

Ticaret savaşı ve Brexit'e ilişkin değerlendirmede bulunan Powell, "Anlaşmasız Brexit riski somut şekilde azalmış gibi görünüyor." dedi.

Powell, ticaret gerginliğinde sürdürülebilir bir azalmanın "iyiye işaret" olacağını söyleyen Powell, bununla birlikte ticaret gerginliğinin azalmasının ekonomiyi desteklemesinin zaman alacağını belirtti.

Ayrıca Powell, "Bizim görünümümüz yüzde 2'ye yakın ılımlı büyüme yönünde." dedi ve kapsayıcı bir büyümenin maliye politikasıyla sağlanabileceğinin altını çizdi. Powell, reel Fed fonlama faizinin "muhtemelen sıfırın hafifçe altında" olduğunu söyledi.

"Hazine bonosu alımları parasal genişleme değil"

Küresel büyüme ve ticaret gelişmelerinin hala risk oluşturduğunun altını çizen Fed Başkanı, Hazine bonosu alımlarının "tamamen teknik önlemler" olduğunu ve parasal genişleme ile karıştırılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Bugüne kadarki politika ayarlamalarının ekonomiye destek sağlayacağını belirten Powell, "Mevcut politika duruşu muhtemelen uygun kalacaktır." diye konuştu.

ABD para piyasalarında yaşanan likidite sıkışıklığına ilişkin konuşan Fed Başkanı, likiditenin repo piyasasında yaşanan çalkantıda "beklendiği gibi akmadığını" söyledi.

Fed Ekim toplantısında ne yaptı?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekim toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Böylece banka fonlama faizinde hedef aralığı yüzde 1.50 – 1.75 aralığına çekti.

Fed aşkın rezerve uygulanan faiz oranını (IOER) yüzde 1.80'den yüzde 1.55 seviyesine çekti.

Ekim toplantısının karar metninde belirsizliklerin varlığını koruduğu belirtilirken, uygun faiz patikasının değerlendirileceği ifade edildi.