Advertisement

Rabobank FX Strateji Direktörü Jane Foley Bloomberg HT'deki Yatırım Kulübü programında Açıl Sezen’e konuk oldu. Foley, ticaret savaşının olası etkileri ve dolar ve Euro’daki beklentilerin ne yönde olduğunu anlattı.

Euro/Dolar birkaç aydır belli bir aralıkta gidip geliyor. Dolar güçlenebilir ve Euro/ dolar 1.10’a kadar gerileyebilir. Matematik olarak çok büyük bir hareket değil fakat psikolojik olarak büyük bir hareket olacaktır.  Doların güçleneceğini düşünmemizin sebebi küresel ortam ve Çin ekonomisinin ticaret savaşından dolayı gördüğü baskıdan kaynaklanıyor.

Önümüzdeki aylarda Çin yuanında zayıflık göreceğimizi düşünüyoruz. Eğer böyle bir şey olursa gelişen piyasalardan ve Asya ekonomilerinden çıkış görebiliriz. Dolara tekrar girişler olabilir. İran tarafından gelen haberler de jeopolitik risk oluşturuyor. Aynı zamanda dolar güvenli liman olarak fonksiyon gösteriyor ve bu şekilde güçlü kalmaya devam ediyor. Şu an çok sıkı ve gergin bir piyasa ortamına sahibiz.”

Açıl Sezen’in “Tahvil piyasasındaki ralli kalıcı mı?” sorusuna Foley,  “Tahvillerin biraz daha düşeceğini görebiliriz.  ABD verilerinin de iyi geldiğini görüyoruz. Cuma günü de bazı veriler açıklanacak, bu veriler güven sağlıyor. 2015 yılından beri faiz oranlarında sıkılaşma oldu. Amerikan Merkez Bankası tam 9 kere faizleri arttırdı. Enflasyon verisi çok yüksek değil. Ücretlerde bir artış yaşandı ancak beklentinin de altında kaldığını söyleyebiliriz.  Hala ABD 2020 yılında teknik bir resesyona girebilir. Daha fazla ticaret gerginliği olabilir. Bütün bunlar bir araya geldiği zaman yavaşlayan bir dünya ekonomisini işaret ediyor. 2020 için ihtiyatlı davranmaya çalışıyoruz” yanıtını verdi.