Advertisement

Bloomberg News’dan Eddie van der Walt’ın haberine göre, GameStop hisselerinden sonra gümüşe yönelen Reddit yatırımcıları emtia ve hisse hacim farklarından dolayı duvara toslayabilir.

Reddit’in WallStreetBets grubunda açılan bir başlıkta, kullanıcılar gümüşteki kısa pozisyonları sıkıştırarak değerli metali ons başına 1.000 dolara çıkarmayı hedefliyor. Piyasa işlemi yapan bu yatırımcıların gümüş fiyatlarını kesinlikle artırabildiği görüldü fakat bahsettikleri seviyeye ulaşmaları için daha fazla mali güce ihtiyaçları var.

Emtia yatırımlarının tazmini mümkündür ve likidite toplamaya eğilimlidir. Tek başına gümüş bile tek bir hisseden daha fazla piyasa hacmine sahiptir.

Gümüşün hacmi 200 kat fazla

Reddit kullanıcıları GameStop hisselerine yönelip hissenin fiyatını yüzde 2.400 artırmadan önce şirketin hisselerinin yıllık hacmi 50 milyon dolar civarındaydı. Gümüşün 2020 yılında ortalama işlem hacmi New York vadeli işlem piyasasında 11 milyar dolar civarında.

Kabaca bir hesaplamayla bu GameStop’a nazaran 200 kat daha fazla bir hacim demek ve buna Londra ile diğer yerlerdeki işlemler dahil değil.

Emtia fiyatlarında kısa pozisyonların sıkıştırılması imkansız değil fakat şu anki işlem verilerine bakıldığında kurumsal yatırımcılar ve hedge fonlar fazlaca uzun pozisyonda bulunuyor.

GameStop gümüş ile karşılaştırıldığında daha kolay bir hedefti çünkü hedge fonlar piyasadakinden daha fazla hisseye karşı kısa pozisyon almışlardı. Bu da bir domino etkisi yaratarak Robinhood yatırımcılarının parasının katlanmasına neden olmuştu.

Walt son olarak Reddit yatırımcılarının emtiadan ziyade hisselerle devam etmesini ons başına 1.000 dolarlık hedefin çok uzakta olduğunu söylüyor.