Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk çeyreğe ilişkin dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla verilerini açıkladı. Verilere göre, Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 7 büyüdü. Piyasanın beklentisi büyümenin yüzde 6,7 olması yönündeydi. Verilere göre ilk çeyrekte sanayi yüzde 11,7; hizmetler sektörü yüzde 5,9 büyüdü.

Bloomberg HT’ye konuk olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TÜİK’in bu yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirdi.

“İkinci çeyrekte de büyümenin devam etmesini bekliyoruz”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan büyüme verilerine ilişkin yaptığı yorumda, büyümenin ikinci çeyrekte de devam etmesini beklediklerini ve büyümede çift hanelerin görülebileceğini öngördü.

“Büyüme rakamlarında sanayinin payı bizleri umutlandırdı.” diyen Kaan, Türkiye’nin üretim maliyetleri ve kur avantajıyla ciddi büyüme gösterebileceğini kaydetti. Kaan, uygun kredilerin yatırımları hızlandırdığını ve iş dünyasının “ciddi anlamda” yatırımlara yöneldiğini belirtti.

Yıl sonunda yüzde 15-17 bandında yıllık enflasyon beklediklerini açıklayan Kaan, “Sürdürülebilir hammadde teminiyle enflasyonla mücadele edilebilir.” yorumunda bulundu.

“Dış ticaret ağırlıklı büyüme önümüzdeki dönemde daha iyi gelebilir”

Bloomberg HT’ye konuk olan bir başka isim ise İTO Başkanı Şekib Avdagiç oldu. Avdagiç, önümüzdeki dönemde dış ticaret ağırlıklı büyümenin daha iyi gelebileceğini ve hizmet sektörünün de devreye girmesiyle yıl sonunda yüzde 5.3'ün altında bir orana inilmeyeceğini söyledi.

“İlk çeyrekte yüzde 7 büyüme oranının geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.” diyen Avdagiç, ihracatın büyümeye yaptığı katkının “çok önemli” olduğunu ve iş dünyasının pandeminin dezavantajlarına rağmen fırsatları iyi değerlendirdiğini aktardı.

Avdagiç, perakende yasasında yeni görüşmelerin bu hafta yapılacak olması hakkında yaptığı değerlendirmede, “Perakende yasası için geç kaldığımızı düşünüyorum. Organize ile geleneksel perakende arasında denge kurmamız lazım. Geleneksel perakendenin aleyhine çalışan sistem dengeye gelmeli.” dedi.