Advertisement

Reeskont kredilerinde yapılan son dönemdeki düzenlemelerin ardından, söz konusu kredilerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerine katkısı Nisan ayında rekor düzeye yükseldi.

TCMB verilerine göre reeskont kredilerinin rezervlere katkısı 3,16 milyar dolar oldu. Böylelikle aylık bazda rekor katkı gerçekleşti. Bu kanaldan rezervlere gelen katkı yılın ilk 4 ayında 8 milyar doların üzerine çıktı.

Net ihracatçı olmayanlara reeskont imkanı

TCMB son dönemde reeskont kredilerine yönelik olarak bir dizi düzenlemeye gitmişti. Şubat ayında yapılan düzenleme ile net ihracatçı olmayan şirketlere de reeskont kredisi kullanma imkanı getirilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı'nda Türk lirası mevduat ya da katılma hesaplarına dönüşümü taahhüt eden yabancı para cinsi reeskont kredisi kullanacak firmalar için net ihracatçı olma şartının aranmamasına yönelik değişiklik yapıldı.

Düzenlemeyle kur korumalı mevduata dönen net ihracatçı olmayan şirketlere de yabancı para reeskont kredisinden faydalanma imkanı getirildi.

Reeskont kredi katkısının 2022'nin tamamında yükselmesi bekleniyor

Reeskont kredilerinin TCMB döviz rezervlerine katkısı 2021 yılında 21,1 milyar dolar olmuştu. TCMB'nin Para ve Kur Politikası yıllık sunumunda ise, reeskont kredileri kanalıyla 2022 yılında 16,6
milyar doların TCMB net rezervlerine gireceğinin kesinleşmiş olduğu, 1 Ekim 2021 tarihinde uygulamaya alınan düzenleme ile 2022 yılında rezervlere sağlanacak katkının 2021 yılına kıyasla daha fazla gerçekleşmesinin beklendiği belirtilmişti.

Söz konusu düzenleme ile toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar ABD dolarına yükseltilmiş, bu limitin 5 milyar ABD doları karşılığının Türk lirası reeskont kredisi olarak da kullanılabilmesi imkanı getirilmişti.

Reeskont kredisi nedir?

Merkez Bankası'nın, mal ve hizmet ihracatında bulunan firmalara uygun maliyetli finansman sağlamak amacıyla döviz cinsinden düzenlenen senet karşılığında Türk lirası olarak verdiği krediye reeskont kredisi adı veriliyor.

TL bazında kredi alan firmalar, bu kredinin geri ödemesini döviz cinsinden gerçekleştiriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, başta BOTAŞ olmak üzere kamu iktisadi teşebbüslerine Nisan ayında 3,3 milyar dolarlık döviz sattı.

Böylelikle 2022 yılının ilk 4 ayında KİT'lere yapılan döviz satışı 16 milyar doları aştı. KİT'lere yapılan döviz satışlarında 5,4 milyar dolarla rekor kaydedilmişti.

2021 yılı tamamında TCMB'nin KİT'lere yaptığı döviz satışı ise 6,1 milyar doları bulmuştu.

TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Aralık 2014 tarihinde KİT'lere döviz satışına başlayan TCMB 2021'in Ocak-Mayıs ve Temmuz-Eylül aylarında bu kategoride döviz satışı gerçekleştirmemişti.