Advertisement
HABERLER ABONE OL

Rus lider Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasının ardından Rus rublesi dolar karşısında sert düştü. Borsalar da akşam seansında yüzde 18 oranında geriledi.

Ruble yüzde 1 düşüşle 80.5825’ten işlem gördü.

Gösterge endeks MOEX yüzde 11 düştü ve Rusya’nın Kırım’ın bağımsızlığını tanıdığı 2014’ten beri en büyük düşüşü kaydetti. Dün de Rus borsaları ve ruble küresel çapta en kötü performans gösteren varlıklar olmuş, ruble günü yüzde 3.1 düşüşle 79.78’de tamamlamıştı.

Rusya’daki satışlar bugün Asya seansına da yansıdı. Bölge borsaları ve ABD vadeli endeks kontratları düşüşte. Rusya’nın alüminyum devi Rusal hisseleri yüzde 20’nin üzerinde düştü.

Rusya Maliye Bakanlığı finans piyasalarındaki oynaklığı gerekçe göstererek planlanan tahvil ihracının iptal edildiğini duyurdu. Ülkede 10 yıllık tahvil faizi de yaklaşık 80 baz puan yükseldi.

Altın fiyatları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı güçleri tanıması sonrasında yeniden 1.900 doların üzerine tırmandı. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişle son iki ayın zirvesini gördü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.

Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum." ifadelerini kullandı.

Putin’in kararı küresel piyasalarda risk iştahını düşürürken güvenli liman taleplerini artırdı. ABD’de Nasdaq günü yüzde 1,23 düşüşle kapatırken S&P 500 yüzde 0,72 düşüş yaşadı. ABD vadelilerinde ise daha sert kayıplar var.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftanın sonuna doğru jeopolitik risklerin artmasıyla uzun bir aradan sonra ilk defa 1.900 doların üzerine tırmanmıştı. Haftaya Ukrayna’da tansiyonu düşüren haberler sonrasında 1.893 dolar seviyesinde başlayan değerli metal, salı günü yeniden tırmanışa geçerek 1.908 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 810 TL’ye kadar geriledikten sonra kademeli bir yükselişle 833 TL’ye kadar tırmanmıştı. Yeni haftada küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 843 TL ile iki ayın zirvesini gören gram altın, çarşamba günü sabah saatlerinde 839 TL seviyesinde bulunuyor.

Ukrayna’daki gerginliklerin artması ABD hisse piyasalarında teknik düzeltme baskısını artırıyor. S&P 500 vadeliler Ocak ayındaki zirvesinden bu yana yüzde 10 civarında düşüş kaydederken, büyüklükte bir geri çekilme en son 2020’nin Eylül ayında yaşanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalaması risk iştahını baskılarken küresel hisse piyasalarında satışları tetikledi.

Ukrayna ile ilgili risklerin sürmesine rağmen hisse yatırımcıları Rus hisse senetlerine endeksli en büyük borsa yatırım fonu olan VanEck Russia’ya para yatırmaya devam ediyor. ABD’de listelenen fona art arda 5 haftadır giriş yaşanıyor.

Borsa yatırım fonuna girişler yukarı yönlü bir hareket olarak görülse de yatırımcıların bu varlıkları fiyatlardaki düşüşlere karşı hedge olarak kullanabileceği de düşünülüyor.

Ocak ortasında VanEck Russia borsa yatırım fonuna (RSX) 70 milyon dolarlık giriş olurken, Bloomberg Intelligence Analisti Eric Balchunas bu para girişinin traderlara kısa pozisyon açmak için borçlanma imkanı sağlayacağını vurgulamıştı.

Küresel piyasalar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın ayrılıkçı bölgeleriyle ilgili verdiği kararla sarsıldı.

Asya piyasalarındaki sert satış dalgası, ABD vadelilerinde de izlendi. S&P 500 vadelileri yüzde 2'ye yakın, Nasdaq vadelileri ise yüzde 2'nin üzerinde düştü.

Asya'da Hong Kong Hang Seng endeksindeki düşüş yüzde 3'ü aştı.

Altın ve Japon yeninde güvenli liman alımlarıyla yükseliş izlendi. Altın 1.914 doları gördü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,85 seviyesine düştü. Bloomberg dolar endeksinde de yüzde 0,1'lik yükseliş izlendi.

Putin'den dünyayı ayağa kaldıran karar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı iki ayrılıkçı yönetimi resmen tanıdı, Ukrayna gerilimi yeniden tırmanışa geçti.

Önceki gün jeopolitik endişeler Putin ile Biden’ın görüşmeyi prensipte kabul ettiklerinin açıklanmasıyla biraz yatışmış, ancak Rusya bu konuda somut bir plan olmadığını duyurmuştu.

Şimdi de Putin Kremlin Sarayı’nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı.

ABD ve Avrupa Birliği kararı hızlı bir şekilde kınadı. ABD Başkanı Joe Biden, ABD’li kişi ve kurumların bu iki bölge ile tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rusya’ya bu kararı nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Bloomberg'in bir Beyaz Saray yetkilisinden edindiği bilgiye göre, ABD bugün Rusya’ya yönelik yaptırım planlarını açıklamak üzere müttefik ve ortakları ile istişarelerde bulunuyor.

Bu arada Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne Donetsk ve Lugansk bölgelerinde “barışın korunması” talimatını verdi. ABD, Dışişleri Bakanlığı personeli ve büyükelçilik operasyonlarını Ukrayna’dan Polonya’ya tahliye etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da kararın “kabul edilemez olduğunu” belirtirken, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti. BM Güvenlik Konseyi de Ukrayna krizini görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı.