Advertisement

Buğday fiyatlarında tahıl koridoru anlaşması ile görülen iyimserlik, Rusya'nın Ukrayna'da Odesa limanını vurmasıyla dağıldı.

Buğday fiyatları bu saldırının etkisiyle yeni haftaya yükselişle başladı. Chicago'da buğday vadelileri yeni haftanın ilk işlemlerinde yüzde 5'e varan yükselişle 7,82 doları test etti.

Ukrayna ile tahıl koridoru anlaşmasına imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa limanını vurdu.

Odesa bölgesel askeri idaresinin danışmanı Serhiy Bratchuk, Rusya’nın cumartesi günü iki Kalibr füzesi ile limanın altyapısını vurduğunu, iki füzenin ise Ukrayna hava savunması tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Tahıl koridoru anlaşması İstanbul'da imzalanmıştı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından sağlanan ve İstanbul’da imzalanan anlaşma kapsamında Ukrayna tahılının Odesa’nın yanı sıra Karadeniz’deki diğer iki liman üzerinden dünyaya ulaştırılması hedefleniyordu.

Rusya’nın Şubat ayında başlattığı işgal sonrası dünyanın en büyük buğday, mısır ve bitkisel yağ tedarikçilerinden biri olan Ukrayna’nın ihracatı durmuş, fiyatlar keskin bir şekilde yükselmiş ve küresel gıda krizi uyarıları yapılmaya başlanmıştı.

ABD, Avrupa Birliği ve BM saldırıları kınarken, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın saldırı ile taahhütlerini ihlal ettiği açıklamasını yaptı. Ukraynalı yetkililer buna karşın, tahıl ihracatını planlanan şekilde gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüklerini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Taras Kachka, “Bu, tüm anlaşmaların üzerinin çizildiği anlamına gelmiyor, çünkü herkes, herhangi bir anlaşmanın yüksek risk taşıdığını biliyordu” dedi ancak risklerin sürdüğüne işaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve ayrıntılı bir şekilde incelediklerini bize belirttiler” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlı Sözcüsü Maria Zakharova ise füzelerle Ukrayna’nın Odesa’daki bir “askeri altyapı tesisinin” vurulduğunu ifade etti.