Advertisement

Rusya'nın temerrüde düşeceği yönündeki endişeler kupon ödemesinin yatırımcılara ulaşmasının ardından dağıldı.

Rusya Maliye Bakanlığı'nın ödemelerin aracı banka Citibank'a ulaştığını açıklamasının ardından söz konusu ödemelerin yatırımcılara ulaştığı belirtildi.

Bloomberg'in haberine göre İngiltere, Almanya ve ABD'deki portföy yöneticileri Çarşamba günü vadesi gelen iki Rus eurobonduna ilişkin kupon ödemesinin Cuma günü yapıldığını belirtti.

117,2 milyon dolarlık ödemeyle ilgili süreç tamamlanırken, Bloomberg'in verilerine göre Rusya'nın önümüzdeki 10 hafta içinde 488 milyon dolarlık faiz ödemesi bulunuyor. Gelecek ay için ise 2 milyar dolarlık itfa bulunuyor.

Temerrüt uyarıları endişeleri artırmıştı

Rusya'nın tahvillerde kupon ödemelerini 'dost olmayan' ülkelerin yatırımcılarına ruble cinsinden yapacağı yönündeki açıklamaların ardından kredi derecelendirme kuruluşları yerel para ile ödemenin temerrüt anlamına geleceğini açıklamıştı.

ABD Hazinesi de Çarşamba günü yaptığı açıklamada Rusya Merkez Bankası ve diğer kurumlarıyla ilgil uygulanan yaptırımların en azından Mayıs ayına kadar ülkenin dolar üzerinden borç ödemelerine engel teşkil etmeyeceğini açıklamıştı.

S&P Rusya’nın kredi notunu negatif izlemeye almış ve “Rusya’nın borç yükümlülüklerini anlaşıldığı şekilde yerine getirememesi durumunda ve kurumun bu ödemeleri verilen ek sürede yapamayacağına karar vermesi halinde” kredi notunu temerrüde çekebileceklerini kaydetti.

Rusya’nın yaptığı açıklamalarda dolar ödemeli tahvili bulunan yatırımcılara ödeme transferi yapmak için uğraştıklarını vurgulayan S&P ilerleyen haftalarda yapılacak Döviz bazlı ödemelerde de benzer sorunlar yaşanabileceğini kaydetti.