Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya, yerli yatırımcılarını Ukrayna savaşı kaynaklı yaptırımlardan korumak amacıyla 28 Şubat’tan beri rekor süredir kapalı kalan Borsasını sınırlı şekilde açma kararı aldı.

Rusya Merkez Bankası, Moskova Borsası’nda işlem gören ve Gazprom ve Sberbank’ın da aralarında olduğu 33 Rus hissesinin 24 Mart 9.50-14.00 saatleri arasında işlemlere açılacağını duyurdu. Açıklamada açığa satış işlemlerine izin verilmeyeceği de belirtildi.

Moskova Borsası 28 Şubat tarihinden beri işlemlere kapalı durumda ve bu süre ülkenin modern tarihinde borsanın kapalı kaldığı en uzun süre olma özelliğini taşıyor.

Alınan açığa satış yasağı kararına rağmen yerel yatırımcı ve stratejistlerin Rusya’nın Döviz cinsinden varlıklarına ve SWIFT sistemine erişim durumunu değerlendirerek ciddi bir satış dalgasına hazırlandıkları belirtiliyor.

İşgalin başladığı gün borsa rekor bir düşük yaşayarak yüzde 45 değer kaybetmişti. Ruble bu sene dünyanın en kötü performans gösteren para birimi olsa da geçtiğimiz haftalarda barış görüşmeleriyle birlikte yükselişler sergilemişti.

Yarın yaşanabilecekler örnek olarak Ukrayna savaşı riskinin doğmasıyla Rusya’da iş riski olan Avrupalı şirketler 100 milyar civarında değer kaybetmişti. Rus şirketlerinin ülke dışında işlem görmeleri için çıkarılan küresel tevdi makbuzları ise işlemlere kapatılıp küresel endekslerden çıkarılmadan önce yüzde 95 değer kaybetmişti.