Advertisement

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ikinci gününe girerken, Rusya tarafından gelen müzakere mesajları öne çıktı.

Interfax'ın haberine göre Rusya'nın Ukrayna müzakereleri için Minsk'e heyet göndermeye hazır olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da askeri operasyondan sonra müzakerelere dönecekleri mesajını vermişti.

Lavrov, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin yetkilileriyle görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın askeri operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Minsk Anlaşmalarını uygulamayı kesinlikle reddettiğini savunan Lavrov, Zelenskiy’in “sürekli batıdaki hamilerine” sonuçlanması mümkün olmayacak Normandiya Formatı'nda toplantı yapılması için çağrıda bulunduğunu ve müzakere istediğini belirtti.

Geçen yıl aralık ayında da güvenlik garantileriyle ilgili Zelenskiy’e Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesinde imzalanan anlaşmalara uyulması şartıyla müzakere teklifinde bulunulduğunu hatırlatan Lavrov, Zelenskiy’in bu teklifi de kabul etmediğini dile getirdi.

"Ukrayna halkına kimse saldırı planlamıyor"

Rusya’nın her zaman diplomatik çözüme yönelik hareket ettiğini belirten Lavrov, özellikle Minsk Anlaşmalarının yapılmasında Rusya’nın esas rol oynadığını dile getirdi.

Lavrov, Ukrayna’daki askeri operasyondan sonra müzakerelere geri döneceklerini söyleyerek "Ukrayna Silahlı kuvvetleri Putin’in çağrısına cevap verir vermez direnmeyi bıraktığı, silahlarını bıraktığı anda müzakerelere hazırız. Kimse onlara saldırmayacak, kimse baskı yapmayacak, Ailelerine geri dönmelerine izin verilecek. Ukrayna halkına hep birlikte kaderlerini belirleme fırsatı verelim" dedi.