Advertisement

Avrupa Komisyonu Rus gazının kesilmesi halinde bölge ekonomisinin nasıl etkileneceği ve gaz talebinin acil şekilde nasıl azaltılacağına ilişkin bir taslak plan hazırladı.

Bloomberg tarafından görülen belgeye göre Avrupa Komisyonu, kış aylarının ortalama sıcaklıklarda geçmesi halinde, Rusya’dan gaz akışının durmasının Avrupa Birliği büyümesini yüzde 0,6 ila 1 oranında düşürebileceği konusunda uyarıda bulunmaya hazırlanıyor.

Komisyon, kış aylarının daha soğuk geçtiği, enerji tasarrufu konusunda yeterli adımların atılamadığı en kötü senaryoda ise gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 1,5 oranında gerileyebileceğini öngörüyor. Bölgenin yürütme kolu olan Komisyon, tam bir kesinti halinde etkiyi azaltmak için ısıtma ve soğutma kullanımının azaltılması ve piyasaya dayalı bazı önlemler de dahil olmak üzere üye ülkelere bir dizi tavsiye sunmayı planlıyor.

“Güvenli bir kış için gazdan tasarruf edin” başlıklı taslak belgede Komisyon, “Kış öncesi ve üye ülkeler arasındaki dayanışma içinde AB’nin koordineli bir tepkisi, olası büyük bir aksamanın GSYH ve istihdam üzerindeki olumsuz etkisini sınırlayacaktır” dedi. Komisyon, ortalama bir kış olması durumunda talebi azaltmak için erken önlem almanın, arz kesintisinin GSYH üzerindeki olumsuz etkisini yüzde 0,4 ile sınırlayabileceğini tahmin ediyor