Advertisement

Rusya'nın tüm dünyayı ayağa kaldıran Ukrayna saldırısında tüm dikkatler ülkenin başkenti Kiev'e çevrildi.

Rus güçlerinin Kiev'e ilerlediği haberleri gelirken, Bloomberg'e konuşan bir Batılı istihbarat yetkilisine göre Rus ordusu Ukrayna’nın hava savunma sistemini devre dışı bıraktı ve ülke çapında hızlı bir şekilde ilerliyor.

Yetkili bu şartlarda Kiev’in kısa sürede ele geçirilebileceğini söyledi. İlerleyişini sürdüren Rusya birlikleri başkentten 130 kilometre uzaklıkta olan ve hala yüksek oranda radyoaktivite barındıran Çernobil nükleer santralini ele geçirdi. CNN görüntülerine göre Kiev dışındaki Hostomel Havalimanı’nın kontrolü de Rus güçlerine geçmiş gözüküyor.

Rus tanklarının ayrıca Harkov dışına ulaştığı rapor ediliyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’a göre Moskova hava indirme birlikleriyle yeni bir dalga saldırıya hazırlanıyor. Sabah saatlerinde ise başkent Kiev’de patlama sesleri rapor edildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Rus güçlerin başkent Kiev’e füze saldırısı düzenlediğini söyledi.

Zelenskiy: Görevimin başındayım

Ukrayna askerleri başkent Kiev'e yaklaşan Rus askerleriyle savaşırken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Kiev'de kalmaya devam edeceğini söyledi.

Zelenskiy yayımladığı görüntülü mesajda, "Düşman beni bir numaralı hedef olarak belirledi. İkinci hedef ailem. Devlet başkanını ortadan kaldırarak Ukrayna'yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar. Başkentte kalacağım. Ailem de Ukrayna'da" dedi.

Zelenskiy bugünkü açıklamasında 137 askeri personel ve sivilin çatışmalarda öldüğünü, yüzlerce kişinin yaralandığını açıkladı.

Rusya hava sahasını İngiliz havayollarının kullanımına kapattı

Rusya'nın sivil havacılık kurumu, transit geçişler de dahil olmak üzere şekilde Rus hava sahasının İngiliz havayolu şirketlerinin kullanımına kapatıldığını açıkladı.

Bu karar ile İngiliz havayolu şirketlerine ait uçakların Rusya'da bulunan havalimanlarına iniş yapması da yasaklandı.

İngiltere de Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak Rus havayolu şirketi Aeroflot uçuşlarına yasak getirmişti.

Altın fiyatları, küresel piyasalarda risk iştahının bir miktar toparlamasıyla 1,5 yılın zirvesinden geriledi. Gram altın da dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yeniden 900 TL’nin altına indi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Rusya'nın askeri kabiliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu teknolojilere ve diğer öğelere erişimini engelleyecek bir dizi ihracat kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı da Rusya'nın en büyük ikinci finans kurumu VTB'nin de aralarında bulunduğu 4 banka için yaptırım kararı alırken, Sberbank ile Gazprom dahil 13 büyük Rus işletmesine yönelik yeni borç ve öz sermaye kısıtlamaları getirdi.

Küresel piyasalarda ise risk iştahı bir miktar toparlamış durumda. Nasdaq vadeliler çarşamba akşam saatlerinde verdiği kayıpların bir kısmını geri alırken, kripto para piyasalarında da toparlanma görüldü. Güvenli liman altın da risk iştahının toparlamasıyla kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, haftaya Ukrayna’daki tansiyonu düşüren haberler sonrasında 1.893 dolar seviyesinde başlarken hafta boyunca inişli çıkışlı bir seyir izledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla küresel yatırımcılar güvenli liman varlıklara yönelirken altın da yüzde 1,5’ten fazla yükselişle 1.974 dolara kadar tırmanmıştı.

Rusya’daki savaş riskleri fiyatlandıktan sonra küresel risk iştahının toparlanmasıyla kazançlarının bir kısmını geri veren değerli metal, cuma günü sabah saatlerinde 1.912 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya 840 TL civarında başladıktan sonra çarşamba günü 850 TL sınırına kadar tırmanmıştı. Küresel altın fiyatları ve dolar kurundaki yükselişle beraber iki ayın zirvesine tırmanan gram altın, 920 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyle 861 TL seviyesinde bulunuyor.

Perşembe günü hisse senetleri çok sert hareketlerle dalgalanırken bu sabah Asya’da Çin teknoloji şirketleri öncülüğünde toparlanma yaşanıyor.

Perşembe günü baş döndürücü hareketler yaşayan Amerikan borsalarında “dipten alımlar” günün artıda kapanmasını sağladı.

Bir ara ayı piyasası bölgesine giren Nasdaq 100 yüzde 3,4 yükselriken S&P 500 de yüzde 1,5’lik artış kaydetti.

Amerikan vadelileri bu sabah ekside seyrediyor.

Çin Merkez Bankası’nın likidite enjeksiyonuyla birlikte MSCI Asya Pasifik haftanın en hızlı yükselişini kaydediyor. Çin Şanghay Bileşik, Güney Kore Kospi, Japon Topix artıda işlem görüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 geriledi. Güvenli limanlardan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,95’te dengelenirken altının onsu yüzde 0,5 yükselişle 1.913 dolardan alıcı buluyor.

Rusya'ya ağır yaptırımlar

ABD Başkanı Joe Biden Rusya’ya karşı yaptırımların dozunu artırarak ülkenin dövizle iş yapma kapasitesine kısıtlayacaklarını, yaptırımların Rusya ekonomisine ağır maliyet yaratacağını belirtti. Biden bu kapsamda beş Rus bankasına yaptırım getirdiklerini açıkladı.

Rusya’nın SWIFT ödeme sisteminden çıkarılmasına Avrupa’nın karşı çıktığını belirten Biden ayrıca Rus enerji ihracatına yönelik de yaptırım açıklamadı.

İngiltere ise daha sert yaptırımlar duyurdu. Rusya’nın en büyük bankalarından VTB Bank’ın varlıklarının derhal dondurulmasına karar veren Johnson hükümeti Rusya’nın İngiltere’de tahvil ihraç etmesini yasakladı.

Rus firmalar da Londra’dan finansman temin edemeyecek. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ayrıca 100’den fazla Rus vatandaşına da yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. Avrupa Birliği de Rusya’nın finansal piyasalarına erişimini kısıtlayacağını duyurdu.