Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Enerji Bakanlığı'na göre Rusya üçüncü çeyrek ham petrol ihracat planlarını 2,1 milyon ton azaltarak Ağustos ayında denizaşırı arzını günde 500 bin varil azaltma taahhüdünde bulunacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin önemli batı limanlarından - Karadeniz'deki Novorossiysk ve Baltık'taki Primorsk ve Ust-Luga - sevkiyatların yanı sıra boru hattı akışlarının da azaltılacağı belirtildi.

Hükümet, daha önce Mart ayından itibaren günde 500 bin varillik kesinti taahhüdüne ek olarak Ağustos ayında ilave üretim kesintisi yapıp yapmama kararını ülkedeki üreticilere bırakmıştı. Ağustos planı, Suudi Arabistan'ın gönüllü üretim kesintilerini bir ay daha uzatma kararının ardından geldi.

Bloomberg tarafından izlenen ve diğer veri kaynakları tarafından da doğrulanan gemi takip verilerine göre, Rusya'nın üç batı limanından ham petrol yüklemeleri 16 Temmuz'a kadarki dört haftada günde ortalama 1,78 milyon varil oldu. Buna kıyasla, sektör verilerine göre Çin'e boru hattı akışları yılın ilk beş ayında günde ortalama 793 bin varil civarındaydı.

Avrupa Birliği'nin deniz yoluyla yapılan sevkiyatlara getirdiği ithalat yasağından muaf tutulan Rusya'nın Avrupa'ya boru hattıyla yaptığı petrol sevkiyatı, Almanya ve Polonya'nın Kremlin'in Ukrayna'daki savaşını kınamak amacıyla yakıt alımını durdurmasının ardından bu yıl önemli ölçüde azaldı.

Rusya, Druzhba hattının güney ayağı üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ne Şubat-Mayıs aylarında günde ortalama 243 bin varil olmak üzere sevkiyat yapmaya devam ediyor.