Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son 100 gündeki seyri rekor kırdı.

ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, 23 Mart'ta tabanı gördükten sonra yüzde 40 ralli yaptı ve yaklaşık 90 yılın en iyi performansını gösterdi. Bespoke Investment Group'a göre, eğer tarihteki benzer hareketler rehber alınırsa, kazançlar daha da sürebilir.

Bespoke, S&P 500 Endeksi'nin daha önce tarihinde beş kez en az yüzde 33'lük yükseliş gösterdiği beş tane 100 günlük ralli gerçekleştirdiğini kaydetti. Bu rallilerden üç tanesi 2. Dünya Savaşı'ndan önce gerçekleşti ve diğer ikisi 1982 ve 2009'da görüldü. Her birinde, endeks ertesi hafta düştü, ancak üç ay sonra yukarıdaydı. Endeks altı ay sonra ortalama yüzde 7.3 ve bir yıl sonra yüzde 13 yükseliş gösterdi.

Bespoke kurucularından Paul Hickey, hazırladığı notta, "Önceki deneyim piyasanın böyle keskin bir yükselişin ardından biraz soluklanmak ihtiyacında olabileceğini, ancak genellikle ileride kazançların daha da sürebileceğini işaret ediyor" dedi.

Piyasanın kısa vadeli düşüşünü sürdürmesi mümkün. S&P 500 tabanı gördükten sonra 8 Haziran'a kadar yüzde 44 yükseldi. Daha sonra volatilite geri döndü ve sonraki üç günde yüzde 7.1 geriledi. Hisse senetleri Çarşamba günü yüzde 0.8 yükseldi ve 1998'den beri en iyi çeyrek dönem performansını gerçekleştirmesinin ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı.