Advertisement

Sabancı Holding, 2. çeyrekte 10,7 milyar TL beklentiye karşın 13,3 milyar TL net dönem kârı elde etti. Şirketin toplam varlıkları ise Haziran sonunda, 2022 sonuna göre yüzde 33 arttı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Sabancı Holding CFO'su Orhun Köstem, şirketin 2023 yılının 2. çeyreğine ilişkin finansal tablosunu değerlendirdi.

Köstem, ikinci çeyrekte net kârda artışın hızlandığını belirterek, “Bankamızı son dönemde, tüm sektörden ayrıştıran şey dijital müşteri kazanımı. Onun yarattığı ivme ile ilk 6 ayda bankacılıkta 1,3 milyon daha dijital müşteri kazandık.” dedi.

Yapı malzemeleri tarafında alternatif yakıt kullanımlarının yüzde 25’e ulaştığını belirten Köstem, Türkiye ortalamasının yüzde 8-10 seviyesinde olduğunu ve şu anda, AB ortalamasının üzerinde alternatif yakıt kullandıklarını vurguladı.

Öte yandan, Enerjisa’da rüzgar yatırımlarının sürdüğünü belirten Köstem, Kordsa’da pandemiden sonra kompozit malzemede olumlu gelişmeler yaşadıklarını söyledi.

Kösem, Akbank’ta hisse satışına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, “Akbank’ta hisse satışı gündemimizde değil, böyle bir niyetimiz de yok.” açıklamasında bulundu.

Diğer taraftan, risk priminin düşmesiyle makul maliyetli finansmana erişimin artacağının altını çizen Kösem, yabancı yatırım ivmesinin devam etmesini beklediklerini belirtti.