Advertisement
HABERLER ABONE OL

Sabancı Holding, 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal gerçekleşmelerini açıkladı.

Sabancı Holding, yılın ilk 3 ayında konsolide net satışlarını yüzde 24 artışla 16,8 milyar TL’ye çıkardı. Holding’in konsolide net kârı ise yüzde 47’lik yükselişle 1,75 milyar TL oldu.

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, bilançoya ilişkin değerlendirmesinde “Bu dönemde nakit yaratmaya devam ederek bilançomuzu güçlendirdik. Etkin maliyet ve talep yönetimleri sayesinde, faaliyet gösterdikleri pazarlardaki dönüşümleri iyi bir şekilde analiz ettiler. Güçlü tedarikçi ilişkileri ve çevik stok yönetimi yaklaşımlarıyla hem satış hem de kârlılık tarafında fark yaratmayı başardılar.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu dönemde banka dışı kombine gelirlerinin yüzde 28 büyüdüğünün altını çizen Cenk Alper, “İlk çeyrekte tüm iş kollarımız satışlarını artırırken, özellikle çimento ve sanayi şirketlerimiz güçlenen yurt iç ve yurt dışı talebi en iyi şekilde karşılayarak çok güçlü sonuçlar elde etti. İlk 3 ayda çimento iş kolumuz yüzde 57, sanayi iş kolumuz ise yüzde 36 büyüdü. Aynı dönemde perakende ve sigorta şirketlerimiz de yüzde 26 seviyelerinde büyüme gösterdi. Enerjisa Üretim, uzaktan santralleri işletebildiği ve yönettiği tesis Senkron’u devreye alarak, varlık yönetim kabiliyetleri ile başkalarına ait santral operasyonlarına da destek vermeye iki hidroelektrik santral ile başladı. Diğer yandan bankamız yılın ilk çeyreğinde ekonomimize 299 milyarı nakdi olmak üzere 359 milyar TL’lik kredi desteği sağladı” dedi.