Advertisement

OECD Eski Daimi Temsilcisi ve emekli Büyükelçi Mithat Rende Bloomberg HT'ye Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yönelik saldırıyla toplam üretimin yarıya yakınının devre dışı kaldığını belirterek "Bu saldırı dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'ın petrol altyapsının ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.  

Saldırılan tesisin 7 milyon varil kapasitesi olduğunu, bunun 5.7 milyon varillik kapasitesinin devredışı bırakıldığını belirten Rende "Bunun yeniden devreye alınması belki haftalar, hatta aylar sürebilir. Eğer 4 - 5 haftada devreye alınırsa kriz yönetilebilir olur ama OPEC'in diğer ülkelerinin üretim artışına gitmesi veya kendi acil durum stoklarını devreye sokması gerekiyor." diye konuştu.

Bu krizin yönetilebilir olduğunu ancak çok kolay olmayacağını belirten Rende "ABD açısından seçimler öncesi fiyatların belli düzeyde kalması çok önemli. Özellikle Trump bunu çok önemsiyor...Fiyatlarda risk priminin de yol açacağı artışlar olabilir. Eğer başka saldırılar olursa fiyatların biraz daha yükselmesi beklenebilir" şeklinde yorum yaptı.