Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

MERVE BİNERER

Çinli yetkililerin cumartesi günü pandemi konusundaki duruşlarının değişmeyeceğine yönelik açıklamalarıyla sanayi metalleri düşüşe geçti.

Londra Metal Borsası'nda alüminyum yüzde 3,1 düşerek kayıplara öncülük etti.

Çin'in pandemi politikasındaki tutumunu değiştireceği beklentisiyle geçen hafta emtia ve hisse senedi piyasaları ralli yapmıştı. Baz metaller, dolardaki yükseliş ve küresel ekonomik büyümeye dair artan endişelerle aylardır baskı altında. Dolarda bugünkü yükseliş de dolar cinsinden fiyatlanan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Jinrui Futures paylaştığı bir notta bakır fiyatlarının Çin'de yeniden açılma ihtimaline dair iyimserliğin azalmasıyla düştüğünü belirterek "Hafta sonu yetkililerin bazı 'aşırı kısıtlamaların' bir nebze hafifletileceğini açıklamasıyla bu geri çekilme kısa vadeli olabilir" değerlendirmesini yaptı.

Çin'in ihracat ve ithalatında yaşanan sürpriz düşüş de dünyanın en büyük emtia tüketici olan ülkede talebi sekteye uğratabilir. Ülkede ihracat 2 yıldan beri ilk kez düşerken ithalat da Ağustos 2020'den beri ilk düşüşü kaydetti. Çin'in işlenmemiş bakır ithalatı azaldı.

Bakır fiyatları bugün LME'de yüzde 1,5 düşerek ton başına 7 bin 980,50 dolardan işlem gördü. 6 baz metalin hareketini takip eden LMEX Metal endeksi geçen hafta yüzde 6,1 yükselerek 8 ayın en büyük artışını kaydetmişti.

Demir cevheri bugün yüzde 0,6 düşerek ton başına 85,30 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar geçen hafta yüzde 6,5 düşmüştü.

Vakalar 6 ayın zirvesinde

Ülkede günlük Kovid-19 vakaları 6 aydan uzun sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Pazar günü vakalar önceki güne kıyasla yüzde 27 artarak 5 bin 436'ya ulaştı. Pekin'de vakalar nedeniyle öğrencilerin eğitime evden devam etmesi kararlaştırıldı.

Hafta sonu Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan Huan Xiang "Kovid 19'u önlemek için alınan stratejik önlemler ve kontrol planlarımızın doğruluğu teyit edildi. En ekonomik ve en etkin politikalar izleniyor" açıklamasını yaptı.

Ekonominin açılmasına en duyarlı hisseler Pazartesi günü düştü. Air China, Cathay Pacific Airways gibi havayolu şirketleri ve Yum China gibi restoran grubu hisseleri düşüşe öncülük etti.

Goldman: Ekonomi açılırsa borsa ralli yapar

Goldman Sachs Group Ekonomistleri ekonominin yeniden açılması durumunda Çin borsalarında yüzde 20'lik rallinin söz konusu olabileceğini öngördü. Analistler "Kovid kısıtlamalarının sona ermesi piyasalar için en çok beklenen yukarı yönlü katalizör olabilir" ifadelerini kullandı.

Çin ekonomisinde yeniden açılmaya dair umutların azalmasıyla bugün para birimi yuan dolar karşısında yüzde 1 düştü.

Ham petrol fiyatları da Kovid tedbirlerinin devam edeceği beklentisiyle düştü. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1'in üzerinde kayıpla 97 dolardan işlem görüyor.