Advertisement

Küresel piyasalar Çin'in salgın önlemlerini gevşetmesiyle nefes alırken, Şanghay'dan gelen yeni karar güveni bir miktar sarstı

Çin'in finans merkezi Şanghay'ın 2 milyon nüfusu barındıran Minhang bölgesinde salgının bulaşma riskini tespit edebilmek için yeni karantina önlemleri getirildi.

Hükümetin WeChat hesabından yaptığı duyuruya göre bölge sakinlerine 11 Haziran'da nükleik asit testleri uygulanacak ve testlerin tamamlanmasının ardından önlemler kaldırılacak.

Şanghay'da Çarşamba günü 4 belirti gösteren vaka tespit edilmişti. Bu vakaların tamamı karantina altındaki bölgelerde görülürken, yeni vakaların hiçbiri Minhang bölgesinde yer almamıştı.

Şehirde önlemler 1 Haziran'da kalkmıştı

Çin'de Omikron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgını nedeniyle karantina tedbirlerinin uygulandığı Şanghay'da, şehrin büyük bölümünde hayat 1 Haziran'dan itibaren normale döndü.

Şehir yönetiminden yapılan açıklamada, 1 Haziran itibarıyla şehirdeki tüm üretiminin ve hayatın normal düzende süreceği kaydedildi.

Nüfusu 25 milyonu aşan şehirde, son 14 günde topluluk içi yayılmanın görülmediği bölgelerdeki 22,5 milyon kişi için sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Orta ve yüksek riskli bölgeler dışında tüm toplu taşıma hizmetleri ve kent içi ulaşım yeniden normale dönerken, vatandaşlardan kamusal alanlara ve toplu taşıma araçlarına erişebilmek için cep telefonlarındaki sağlık kodlarının yanı sıra son 72 saat içinde yapılmış Kovid-19 testinin negatif sonucunu göstermeleri isteniyor.

Kentteki alışveriş merkezleri, süpermarketler, eczaneler, mağazalar, restoranlar ve diğer işletmeler faaliyetlerine normal şekilde devam ederken, kapalı alanda hizmet veren işletmelerin yüzde 75 kapasiteyle çalışmasına izin verildi.