Advertisement

ABD’li sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC’in Başkanı Gary Gensler, Amerikalı yatırımcıların ABD’de işlem gören Çinli şirketler ile ilgili yeterince bilgi alamadıkları konusunda endişeli olduğunu söyledi.

“Muhasebe ve kayıt risklerinin yanında birçok siyasi risk mevcut” diyen Gensler, birçok Çinli şirketin ABD’de halka arz olmak için kullandığı paravan şirket yapısının açıklığıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Amerikalı müfettişlerin Çinli şirketlerin denetim sonuçlarına ulaşamadıklarını belirten Gensler, “Durumun tam olarak anlaşılamadığı konusunda endişeliyim” dedi.

Çin'den daha fazla iletişim çağrısı

Çin Piyasa Düzenleme Komisyonu, hafta başında ABD piyasa düzenleyicisi SEC’e Çinli şirketlerin halka arz süreçleriyle ilgili daha fazla iletişimde bulunma çağrısında bulunmuştu.

Çinli düzenleyici kurum pazar günü yaptığı açıklamada, SEC ile işbirliği yaparak halka arzlarla ilgili problemlerde uygun bir çözüm bulma konusunda ortak çabaların artırılması gerektiğini söylemişti. SEC’in Çinli şirketlerin halka arz olmak için risk açıklamalarını geliştirmesi gerektiğini söylemesinden sonra Çinli regülatörler de bu çağrıyı memnuniyetle karşılamıştı.

Çin geçen haftalarda yurtdışında halka arz olmak isteyen şirketlerin siber güvenlik kontrolünden geçirilmesini gerektiren bir düzenleme de yayımlamıştı.