Advertisement

ABD’nin menkul kıymetlerden sorumlu düzenleyici kuruluşu SEC’in (Securities and Exchange Commission) başkanı, kripto para platformlarının, ülkenin düzenleyici kuralları çerçevesi faaliyet göstermeleri çağrısına uymaması halinde, faaliyetlerine devam edebilmelerini tehlikeye attıkları uyarısında bulundu.

Başkan Gary Gensler, İngiliz gazete Financial Times’a verdiği söyleşide, 'Teknoloji nötr' tutumunun sürmesine karşın, yatırımcıyı koruma, yasa dışı faaliyetlere karşı mücadele ve finansal istikrarı sürdürme gibi gerekli kamu politikaları söz konusu olduğunda, kripto paraların farklı bir kapsamda yer almadığını söyledi.

Gensler, dünya genelinde kripto paraların yaklaşık 2 trilyon dolarlık değeri ile kamu politikası çerçevesine dahil edilecek seviye ve durumda olduğunu söyleyerek, “Tarih size, dışarıda kalmasının uzun sürmeyeceğini söylüyor. Finans nihayetinde güvene dayanır” dedi.

Gensler, işlem platformlarının yeterli sayıda kripto paranın menkul kıymet olarak nitelenmesi bazında SEC’e kayıtlarını yaptırmaları şeklindeki önerisine sektörün verdiği tepkiye ilişkin hayal kırıklığını da dile getirdi.

“Gelin, bizle konuşun,” diyen Gensler, daha iyisini yapacak çok sayıda platformun faaliyette olduğunu, ancak bunlardan birkaçının izin talep etmek yerine af dilediklerini kaydetti.

Kongre'ye yetkilerin belirlenmesi çağrısında bulundu

Coinbase yılın ikinci çeyreğinde 1,6 milyar dolar kâr açıkladı. Ancak ABD’de hangi regülatörün bu kuruluşları denetleyeceği açık değil. Gensler, Kongre’ye bu otoritenin daha da belirgin hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Gensler, kripto para işlem platformları konusuna odaklandığını, zira bu “oldukça spekülatif varlıktaki” faaliyetin yüzde 95 ya da daha fazlasının yatırımcı korumasının “çok seyrek” olduğu bu gibi yerlerde gerçekleştiğini kaydetti.

Gensler, kripto paraların ve merkezi olmayan finans platformlarının, yasaların kolaylıkla uygulanabileceği geleneksel brokerlar olmaksızın var oldukları için regülatörler için zorluk oluşturduğunu sözlerine ekledi. Bunun yerine, bu platformların yatırımcıya birbiriyle daha doğrudan işlem yapma şansı getirdiğini belirtti.

Ancak Gensler, düzenleyici kuruluşların merkezi olmadığı varsayılan platformlar üzerinde bile yetkisini kullanabileceğini söyledi ve merkezi olmayan finansın yeni bir kavram olmadığını, ancak yüzyılın başında görülen denkler arası borç verme kuruluşlarının bir varyasyonu olduğunu ifade etti.

ABD merkezli portföy yönetim şirketi Paulson&CO.'nun Kurucusu John Paulson, kripto paralara inanmadığını, kısıtlı arzı dışında hiçbir asli değere sahip olmadığını söyledi.

Paulson Bloomberg’e verdiği söyleşide kripto para piyasasına ilişkin şu yorumlarda bulundu: "Kripto paralara inanmıyorum, hepsi birer balon. Kripto paraların kısıtlı arzı dışında hiçbir asli değeri yok. Bitcoin 5 binden 45 bin dolara gitti, kısa pozisyon almak için çok oynak"