Advertisement

 Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "2007-2018 yılları arasında genç istihdamını en fazla artıran ülke olduk Avrupa Birliği'nde (AB). Dolayısıyla inanıyoruz ki gençlerimiz kendilerini daha iyi becerilerle donattığı sürece biz daha fazla onlara iş imkanı sunmak için işverenimizin de desteğiyle bunu başaracağız" dedi.

Zeytinburnu Belediyesinin hizmete soktuğu kariyer merkezinin resmi açılışına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Açılışta konuşan Selçus, Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan asker ve sivillere rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Kariyer merkezinin açılışından duyduğu mutluluğu belirten Selçuk, "Türkiye'nin istihdamla büyüyeceğine inanıyoruz. Bilhassa kariyer merkezleri gençlerimizin elinden tutmak, onlara rehberlik yapmak için çok doğru merkezler. Çünkü inanıyoruz ki Türkiye'nin geleceği gençlerimize emanet. Gençlerimizin enerji ve becerilerine her zaman ihtiyacımız var. En önemlisi bizim Türkiye'nin nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var. Genç nesilleri yaşadığımız çağın ve geleceğin koşullarına göre yetiştirme görevi hepimize düşüyor." diye konuştu.

İstihdamı teşvik edici politikalarla iş verenin desteklendiğini belirten Selçuk sözlerine şöyle devam etti:

"Son 7 yıl içerisinde, 1,2 milyondan fazla gencimizi aktif iş gücü hizmetlerinden faydalandırdık. Ayrıca gençlerimiz için, çalışanlarımız için mesleki eğitim kursları düzenlemekteyiz. Ve bu kurslarımızda da gençlerimiz meslek sahibi oluyorlar, nitelik kazandırıyoruz ve istihdam imkanlarından da daha fazla yararlanma imkanı buluyorlar. 2012 yılından bugüne kadar 406 bin genç bu hizmetimizden faydalandı. Buna işveren ve çalışanlarımız açısından çok faydalı bulduğumuz 'İşbaşı Eğitim Programları' düzenliyoruz. Bu programlardan 2019’da yüzde 20’si İstanbul’da olmak üzere toplam 154 bin gencimiz faydalandı. Son 7 yılda bu sayı toplam 755 bine ulaştı. Mesleki yeterlilik kurumumuz aynı gayretle iş gücü kalitesini artırmak için çalışıyor. 2007-2018 yılları arasında genç istihdamını en fazla artıran ülke olduk Avrupa Birliği'nde. Dolayısıyla inanıyoruz ki gençlerimiz kendilerini daha iyi becerilerle donattığı sürece biz daha fazla onlara iş imkanı sunmak için işverenimizin de desteğiyle bunu başaracağız. İnşallah İŞ-KUR gibi kariyer merkezlerimizle de gençlerimizi, vatandaşlarımızı, işle ve emekle buluşturacağız. Çünkü inanıyoruz ki çalışarak, üreterek ülkemizin birliğini, dirliğini ve gücünü pekiştireceğiz. Bu topraklarda huzuru, refahı ve sulhu inşa etme mücadelemizden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz."

 

 

 

 

AA