Advertisement

Shell Plc, artan enerji fiyatları sonrası, dördüncü çeyrek kârlılığının analistlerin tahminlerini farklı şekilde geçmesi sonrası hisse geri alım payını büyüttü.

Aktivist yatırımcı Dan Loeb tarafından hedef alınan ve merkezini Londra’ya taşıyarak isminden “Royal Dutch” ifadesini kaldıran Shell, yıl boyunca yaşadığı çalkantılı gidişata dördüncü çeyrekte gelen pozitif verilerle dur dedi.

Artan enerji ve doğalgaz fiyatlarıyla yükselişe geçen şirket yıllı hisse senedi bazında son beş yılın en kazançlı kapanışını gerçekleştirdi.

Salı günü verdiği demeçte,“2021 yılında çok güçlü bir performans sergiledik, finansal gücümüz ve disiplinimiz şirketin geçirdiği dönüşümün en önemli kanıtı” diyen CEO Ben van Beurden, “Bugün 8,5 milyar dolarlık hisse geri alım programı açıklayarak getirilerimizi bir üst seviyeye çıkarıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Shell, pandeminin başladığı 2020 yılının ilk aylarında kâr payı dağıtmayı kestiğinden beri van Beurden getirileri iyileştirerek yatırımcıları geri çekmeye çalışıyordu.

Şirket hali hazırda ABD Permian havzasındaki petrol varlıkları satışından gelen 5,5 milyar doları yatırımcılara geri verme sözü vermişti. Shell buna ek olarak temettü oranlarını da yüzde 4 artırmayı taahhüt etti.