Advertisement

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken siber dolandırıcılar da dur durak bilmiyor. Dolandırıcılık faaliyetlerinde yeni yöntemler ekleyen siber korsanlar, insanların korku, endişe, merak gibi duygularını istismar ederek, koronavirüs için bağış toplama, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma gibi bahaneler kullanıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve siber güvenlik uzmanları kullanıcıları dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarlarda bulurken, dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntemler hakkında da bilgilendire yapıyor.

KENDİLERİNİ BANKA ÇALIŞANI GİBİ TANITABİLİRLER

Dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntemlerin başında, telefonla ya da sahte sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlarla iletişime geçerek; faiz indirimi, borç öteleme, aidat iptali gibi birtakım vaatlerle bankacılık ve kredi kartı bilgilerine erişmek ve onları, sahte internet sitelerine yönlendirmek, şifre ve kişisel bilgiler talep etmek geliyor. Koronovirüs salgınını kullanan dolandırıcıların öne çıkan bir diğer yöntemi de sahte siteler üzerinden eldiven, maske, dezenfektan, kolonya vb. ürünlerin satışını yaparak, şifre ve kişisel bilgiler talep etmeleri.

BAĞIŞ TALEP EDEBİLİRLER

Uzmanlar, salgını fırsat bilen dolandırıcıların yardımseverlik duygularını istismar ederek sosyal medya üzerinden yardıma muhtaç kişiler için “yardıma muhtaç kişiler var”, “acil yardım fonu oluşturuldu” gibi söylemlerle bağış toplama çağrısı yaptıklarına dikkat çekiyor. Bu noktada uzmanlar, finans kuruluşları güvenlikle ilgili her türlü önlemi alsa da kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili özellikle kullanıcıların dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. BKM'den yapılan açıklamada ise ülkemizdeki dolandırıcılığın yüzde 86 gibi büyük bir bölümünün, sosyal mühendislik yöntemleriyle yani kullanıcıların duygularına hitap eden yöntemlerle yapıldığına dikkat çekilerek, dolandırıcılığa karşı tedbir alma konusunda en büyük işin kullanıcılara düştüğünün altı çiziliyor.

SİBER GÜVENLİK UZMANLARINDAN KİLİT 6 TAVSİYE

1-Mesaj ve e-postalardaki linkleri kontrol etmeden tıklamayın.

2-Koronavirüs ile ilgili sahte sitelere, kampanyalara ve reklamlara karşı dikkatli olun.

3-Koronavirüs salgınına yönelik bağışlarınızı devlet kurumlarına yapın.

4- Banka veya devlet kurumlarından yapıldığı iddia edilen aramalarda arayan numaranın doğruluğunu internetten teyit edin.

5-Şifrelerinizi, kişisel ve finansal bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

6-İki adımlı doğrulama özelliğini destekleyen internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin.