Advertisement

Pandeminin de etkisiyle hız kazanan dijitalleşme bir yandan iş yapış şekillerini ve yaşam alışkanlıklarını değiştirirken rekabeti de farklı bir boyuta taşıyor. Ancak dijitalleşmenin iyileştirici gücü olduğu kadar siber saldırıların artışına da etkisi büyük. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, tüm kurumlar için siber sigortanın asgari bir zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Gülen, 2021-2022 yılında siber saldırılardan kaynaklı dünya çapında riskin 6 trilyon dolara ulaşacağını, bu riskin ilerleyen yıllarda daha da artmasının öngörüldüğünün altını çizdi.

Yapılan araştırmalar şirketlerin yüzde 75’inin siber risk poliçesine sahip olmadığını, özellikle de KOBİ'ler tarafında siber risklere yönelik farkındalığın düşük olduğunu kaydeden Gülen, "Nasıl zorunlu deprem sigortası, zorunlu trafik sigortası, tehlikeli madde taşıma sigortası gibi zorunlu sigortalar varsa, sigorta sektörü olarak düzenleyici denetleyici kurumla yaptığımız görüşmelerde siber sigortalarında asgari bir zorunluluk haline getirilmesi görüşümüzü iletiyoruz. Bence tüm kurumlar için siber sigortanın asgari bir zorunluluk haline getirilmesi bu konuda hem bilinci artıracak, hem de yaşanabilecek risklere karşı hem kurumların hem de bu kurumların hizmet verdiği müşterilerinin güvenlik altına alınması açısından çok önemli" diye konuştu.

'Avrupa'da zorunlu hale gelmesi konuşuluyor'

Dünyanın bazı ülkelerinde bu tip uygulamaların olduğunu belirten Gülen, Hindistan, İsrail, Singapur gibi ülkelerde özellikle finansal şirketlerin siber güvenlik sigortasını zorunlu hale getirdiğini söyledi. Avrupa genelinde buna benzer gelişmelerin olduğunu ve siber sigortanın zorunlu hale getirilmesinin konuşulduğunu ifade eden Gülen, "Türkiye'de de konuşulmaya başlandı. Bence siber sigortanın zorunlu olarak yapılmasını ve önemli bir ürün olacağını düşünüyorum" dedi.

'Siber risk konusunda bilgisizlik problemi var'

Artan dijitalleşme ile birlikte değişen iş yapış şekillerinin ve rekabetin siber riskleri de beraberinde getirdiğinin altını çizen Gülen, "Maruz kaldığımız risklerin farkına varmıyoruz. Biz yaptığımız araştırmalarda gördük ki, kişiler ve kurumlar, siber riskin olduğunu biliyorlar. Anacak siber riskin ne olduğunu ve siber risklere karşı da nasıl önlem alınacağını bilmiyorlar. Burada aslında ana problem bilgisizlik" diye konuştu. 2020 yılında Aksigorta'nın siber güvenlik tarafında bilgi seviyesini artırmak amacıyla Dijital Güvenlik Platformu’nu hayata geçirdiklerini ifade eden Gülen, bu eğitim platformundan dileyen herkesin siber riskler konusunda eğitim alabileceğini, bu platform ile hem KOBİ’lere hem de birey ve ailelere yönelik ücretsiz eğitim sunduklarını söyledi.

'Yıllık 3 milyondan fazla işlemi robotlarla yapmaya başladık'

Sigortacılık sektöründe dijitalleşmenin önemli oyun kurucularından biri olduklarının altını çizen Gülen, yeni nesil dijital sigortacılığın sektörün geleceğine yön vereceğini söyledi. Şirket olarak, iç süreçlerinde yoğunlukla fiyatlama süreçlerinde teknolojiyi kullandıklarını belirten Gülen şöyle devam etti: "Yapay zekayı da kullanarak son bir kaç yıldır pazar payında çok ciddi noktalara geldik. İyi tanımlanmış işleri robotlara yaptırmak gibi bir genel prensibimiz var. Sigorta sektörünün ilk yapay zeka uygulaması ADA (Aksigorta Dijital Asistanı) diye bir robotumuz var. ADA'yı müşterilerimizin sigortacılığa dair sorularını, taleplerini, hasarlarını ADA ile yönetiyoruz. İnsan zekası gerektiren süreçlerimizi de ADA'ya yaptırmaya başladık. Geçen yıl 3 milyondan daha fazla işlemi robotlarla yapmaya başladık. Bu yıl bu rakamın 4 milyonun üzerinde olacağını öngörüyoruz. Dış süreçlerde de diğer şirketlerle, ekosistemlerle ve platformlarla işbirliğine başladık. Geliştirdiğimiz API'lerle açık sigortacılığın temellerini atıyoruz." Gülen, Aksigorta'nın içinde 7-8 tane insurtech çözümünü kullandıkların sözlerine ekledi.