Advertisement

2016'dan bu yana en kötü yılını geçiren Singapurlu kamu yatırım devi Temasek, ikinci bir koronavirüs dalgasının küresel piyasalara daha fazla zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Temasek Holdings Pte 31 Mart'ta biten yılda eksi yüzde 2.3 toplam hissedar getirisi elde etti. Kurumun net portföy değeri 306 milyar Singapur Doları'na (214 milyar dolar) geriledi. Söz konusu tutar bir önceki yılın aynı döneminde 313 milyar dolar idi.

Tüm dünyada fon yöneticileri pandeminin hem finansal piyasalarda hem de gerçek dünya ekonomisi üzerindeki etkileriyle mücadele ediyor. Bazı hisse senedi piyasaları hızlı toparlanma umuduyla sıçrama yaptı. Ancak vaka sayılarındaki artışın birçok ülkeyi yeniden kapanmalara zorlaması tüketici harcamalarını olumsuz etkiliyor. Halihazırda kısıtlanmış olan seyahati de sınırlıyor.

Temasek International CEO'su Dilhan Pillay, Salı günü yayınlanan açıklamasında “Piyasalarda geçen haftalarda gördüğümüz sıçrama temkinli bir şekilde izlenmeli. Normalleşme dönemi daha da karmaşık olacak. Düşük getiri ortamı, jeopolitik, stratejik rekabetler ve pandemi yatırımcılar için daha fazla belirsizlik doğuracak.” dedi.

Kovid-19 nedeniyle nihai rakamlar bu yıl biraz ertelendi ve Eylül'de açıklanacak.

Pillay, Temasek'in koronavirüs salgınına kadar geçen üç çeyrek iyi durumda olduğunu ve piyasaların Mart'tan bu yana sıçrama yaptığını belirtti. Ayrıca Pillay, şirketin uzun vadeli getirilere baktığını ve portföyün görece iyi performans gösterdiğini söyledi.