Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çinli elektrikli otomobil ve batarya üreticisi Skywell, Türkiye’de elektrikli otomobil üretmeye hazırlanıyor.

Bloomberg HT yayınına katılarak Türkiye yatırım planını açıklayan Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, toplam yatırım miktarının 1,6 milyar dolar olacağını ve ülkenin ikinci elektrikli araç üreten şirketi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Programda Mahmut Ulubaş’ın öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

2024 ilk çeyrekte batarya ve geliştirme ve üretim fabrikası açacağımızdan bahsetmiştik. Şimdi batarya kapsamını genişletiyoruz.

“İlk kez Bloomberg HT’den açıklıyoruz”

Türkiye’ye toplam 1,6 milyar dolarlık yatırım getirmeyi planlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmeler sürüyor. Üç ay içinde resmi yatırım için başvuru süreci sonuçlanmış olur diye düşünüyorum. Hem kendi araçlarımızı hem de değir araçlar için batarya yönetim sistemlerini geliştireceğiz.

Batarya üretimi devam ediyor. Halen yedi bölgede 19 bayimiz var. Türkiye’de elektrikli araç üretmeye hazırlanıyoruz. Yalnız Türkiye değil Avrupa’ya da sevki planlanıyor. Hem üretim hem de yazılım tarafında olma planlarımız var.

“Önyargılar kırılıyor”

Türkiye’de bu yıl için hedef 39 bin elektrikli araç satışıydı. Yılı 60 bin ile kapatmayı planlıyoruz.
Geleceğe ilişkin pozitif bir motivasyonumuz var. Yalnız Türkiye değil, Balkanlar’dan başlayarak Avrupa’da ciddi bir dönüşüm var. Türkiye bu pazarların hepsine hitap edebilecek durumda.
İnsanlarda en çok ‘otomobilimi nerede şarj edebilirim, kaç saatte şarj ederim, aracın parçasını bulabilir miyim, servisi var mı’ gibi endişeleri vardı. Bizim müşterilerimizi araçlarını 6,5 dakikada şarj ederek yollarına devam edecek. Araç ve yatırımlar arttıkça insanlardaki önyargılar da kırılıyor.