Advertisement

Der Spiegel dergisinin Alman Ekonomi Bakanlığı’nın bir raporuna dayandırdığı haberine göre haberine göre enerjide Rus bağımlılığını hızla azaltmaya çalışan Almanya yıl ortasına dek Rusya’dan ithal edilen petrol miktarını yarıya indirmeyi planlıyor.

Raporda geçen bilgilere göre yıl sonuna dek Rus gazına olan bağımlılığın mevcut hacimlere göre yarıdan fazla azaltılarak yüzde 30’a kadar düşürülebileceği petrol ithalatının ise sıfıra indirilmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Rus kömür alımlarının ise yaz bitmeden sonlandırılacağı düşünülüyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali Almanya ve Avrupa Birliği ülkelerinin enerji politikalarında kökten bir değişikliğe gitmesine ve birliğin Rus fosil yakıtlarına bağımlılığını hızla sonlandırma çalışmalarına başlamasına neden olmuştu.

AB Komisyon Başkanı von der Leyen ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Cuma günü ABD’den LNG ithalatıyla ilgili yol haritasının detaylarını açıklaması bekleniyor. Anlaşmayla nakliyatların gerçekleşmesini başlatacak ticari sözleşmeler için bir platform oluşturulacak.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck ülkenin enerji tedarikini çeşitlendirmek için geçtiğimiz günlerde Norveç ve Katar ile görüşmelerde bulunmuştu.

Dergi haberinde Almanya’nın RWE, AG ve Uniper SE enerji firmalarıyla opsiyon anlaşmaları imzaladığını ve hükümetin Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nde yüzer depo alanları için potansiyel lokasyonlar arayışında olduğunu iddia etti.

"Anlaşma imzaladık"

Öte yandan, Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin yeni tedarikçilerle Rus kömürü, petrolü veya doğalgazına olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltmasına imkan sağlayacak sözleşmeler imzaladığını söyledi.

Habeck, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuda yeni tedarikçilerle sözleşme imzaladıklarını belirterek, “Bizi enerjide Rus ithalatının bağımlılığından kurtaracak ilk önemli kilometre taşlarına ulaşıldı” dedi.

Ham petrolün yüzde 35'ini Rusya’dan alan Almanya’nın gelecek haftalarda bu oranı yüzde 25’e indireceğini bildiren Habeck, kömürde ise Rusya’nın payının yüzde 45'den yüzde 25’e ineceğini belirtti.

Habeck, Almanya’nın doğal gaz ithalatında Rusya’nın payının da ilk etapta yüzde 55’ten yüzde 40’a, yaz mevsimine kadar ise yüzde 24'e düşeceğini dile getirdi.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Habeck, 2024 ortalarına kadar ülkesinin Rus gazından neredeyse bağımsız olabileceğini sözlerine ekledi.

Almanya, ihtiyacı olan doğalgazın yüzde 55'ini, ham petrolün yüzde 35'ini ve kömürün yüzde 45'ini Rusya'dan alıyor.