Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Spotify CEO'su Daniel Ek, yeterince tanıtımı olmayan içerik oluşturucuların müzik ve ses içeriğinin lisanslanması, geliştirilmesi ve pazarlanması için 100 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Çevrimiçi müzik pazarının lider şirketlerinden Spotify CEO'su Daniel Ek'in şirket çalışanlarına yazdığı mektupta ''İçerik etrafında net çizgiler olmalı ve bunlar aşıldığında harekete geçmeliyiz. Konuya daha geniş bir açıdan baktığımızda gerçek ve gerekli ilerlemeyi sağlayan eleştirel düşünme ve açık tartışmadır. 100 milyon dolarlık içerik oluşturuculara ayırdığımız kaynak, Joe Rogan'a ödediğimiz meblağ ile aynıdır'' dedi.

Hatırlanacağı üzere Spotify geçtiğimiz günlerde platformda devam eden bir tartışmayla gündeme gelmişti. Kanadalı bestekar, söz yazarı ve şarkıcı Neil Young geçtiğimiz günlerde bir yazı yayınlayarak Spotify'dan müziklerini kaldırmasını istemişti. Nedeni ise Covid 19 ve aşılar konusunda tepki çeken açıklamaları nedeniyle bir diğer şarkıcı Joe Rogan ile aynı platformda yeralmak istememesiydi.

Neil Young, Joe Rogan'ı halkı yanlış yönlendirmek ve aşılar konusunda yanlış bilgi yaymakla suçlamıştı. Spotify 2020 yılında Joe Rogan ile pod cast anlaşması yapmıştı. Spotify bu tartışma sonucunda Neil Young yerine Joe Rogan'ı seçerek, Young'ın müziklerini isteği üzerine platformdan kaldırmaya başladı. Neil Young, platformun içeriğini yeterince denetlememek ve Rogan'ı desteklemekle suçladı. Buna rağmen popüler yayın hizmeti, Covid başlangıcından buyana pandemiyle ilgili 20.000'den fazla podcast bölümünü kaldırdığını belirtti. Tartışmaların odağındaki isim müzisyen Joe Rogan, Instagram'a yüklediği bir video'da Spotify'ı pandemiyle ilgili bir konuda gündeme getirdiği için özür mesajı içeren bir video yayınladı.

Bu arada Apple'da boş durmadı. Covid 19 konusunda yanlış bilgilere ciddi şekilde karşı olan firma, bu hafta Apple Music üzerinden Neil Young içeriklerini öne çıkardı. Firma, hatta telefonlara bildirim göndererek, özel çalma listeleri paylaştı.

Spotify'dan açıklanan son verilere göre şirket, 172 milyondan fazla ücretli aboneye sahip ve aktif kullanıcı sayısı aylık 381 milyona ulaştı