Advertisement

Suudi Arabistan'da Saudi Industrial Investment Group ve National Petrochemical Co.’nun birleşmesiyle yeni bir petrokimya şirketi kuruluyor.

Tüm hisselerin satın alınması ile birlikte, iki şirketin birleşmesi sonucu 11.2 milyar dolar piyasa değerine sahip bir yapı ortaya çıkacak ve bu birleşme, Suudi Arabistan’ın ölçek yaratmak ve kârlılığı artırmak isteyen sanayi firmaları arasında artan bir konsolidasyon ortamında gerçekleşiyor.

SIIG olarak bilinen Saudi Industrial Investment Group, yapılan açıklamaya göre, National Petrochem’in beher hissesi karşılığı 1,27 adet kendi hissesini takas etmek istiyor. Bu işlem sonucu National Petrochem’in değeri 24 milyar riyal (6,4 milyar dolar) olacak.

SIIG halihazırda National Petrochem’in yarısına sahip durumda. Firmalar müzakerelere Eylül 2020’de başladı ve Nisan ayında danışmanlık şirketlerini görevlendirdi.

Fiyatlarda güçlü artışlar yaşandı

Plastikten boyaya, neredeyse her ürünün imalatında kullanılan kimyasal ve petrol ürünlerinin fiyatları bu yıl, büyük ekonomilerin pandemiden toparlanması ile birlikte güçlü artışlar gösterdi. SIIG ve National Petrochem’in hisse senetleri bu yıl yaklaşık yüzde 50 yükseldi.

SIIG, geçen yıl, Sahara Petrochemical Co.’yu satın aldı. Bunun ardından, Aramco, ülkenin en büyük kimyasal mamul üreticisi Saudi Basic Industries Corp.’un çoğunluk hissesini 69 milyar dolara aldı.