Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Küresel ham petrol piyasaları ekonomik endişlerin baskısı altında kalmaya devam ederken, Suudi Arabistan'ın tek taraflı günde 1 milyon varillik petrol üretim kesintisini en az bir ay daha uzatması bekleniyor. Tedarik kesintisi, uzatma olasılığıyla birlikte Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

Çin'deki cansız talep, ham petrol fiyatlarını varil başına 75 dolara yaklaştırırken, krallığın bütçesini karşılamak için ihtiyaç duyduğu seviyenin altında kaldı.

Bloomberg'in anketine katılan neredeyse tüm yatırımcılar ve analistler, Suudi kesintisinin Ağustos'ta da devam edeceğini tahmin ediyor. Birkaç OPEC+ delegesi ayrıca, krallığın kararları tahmin edilemez olsa da, bir uzatmanın muhtemel göründüğünü söyledi.

Petrol fiyatlarının bu yıl genel olarak yükselmesi bekleniyordu, ancak bunun yerine Çin'in salgın sonrası talep toparlanmasının hayal kırıklığı yaratması ve artan faiz oranlarının başka yerlerde durgunluk korkularını yaymasıyla Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi Wall Street tahmincileri, varil başına 100 dolarlık ham petrol getirisi tahminlerinden vazgeçtiler.