Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Suudi Arabistan, Brent petrol fiyatlarının varil başına $95 seviyesine yaklaşmasının ardından Asya, ABD ve Avrupa’daki müşterilerine sattığı petrolün fiyatını mart itibarıyla yükselttiğini duyurdu.

Ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, ABD’deki müşterilere sattığı petrolün varil fiyatını 30 sent artırırken, Avrupalı müşteriler varil başına 70 sent ile 2,30 dolar arasında daha fazla ödeme yapacak. Uzakdoğu ülkelerine gönderilen petrolün varil fiyatında da 30-70 sent arasında artışa gidildi.

Aramco, Arab Light petrolünün fiyatını şubat ayına göre 60 sent artışla varil başına 2,80 dolara yükseltti. Bu artış, büyük ölçüde analist beklentilerine paralel şekilde gerçekleşti.

Brent petrolün varil fiyatı 2022 yılının başından bu yana yüzde 20’ye yakın değer kazandı ve 93 dolar seviyesini aştı. Yükselişte omikron varyantındaki hızlı yayılıma rağmen, talebin güçlü seyretmesi etkili oldu.

Buna ek olarak petrol stokları da geçen seneki seviyelerin altında bulunuyor ve büyük üreticiler daha fazla üretim yapmakta zorlanıyor. Aramco’nun kararından birkaç gün önce OPEC+ ülkeleri gelecek ay için günlük petrol üretimlerini 400 bin varil artırma kararı almıştı. Vitol Group Asya Direktörü Mike Muller, “Aramco Asya’da yeterince talep bulamadığını söylüyor” dedi ve fiyatların daha da yükselebileceğini öngördü.

Altın, yatırımcıların Rusya-Ukrayna gerginliği ve Fed’in para politikası sıkılaşmasına odaklanmasıyla hafif bir yükseliş kaydetti. Gram altın ise küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki görece sakin seyri takip ediyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron Rusya’nın Ukrayna sınırındaki varlığına karşı nasıl bir cevap verilmesi konusunda görüştü. Rusya birçok kez Ukrayna’ya saldıracağına karşı iddiaları reddetmişti.

Piyasalar ise Fed’in baharda art arda iki faiz artırımı gerçekleştirmesini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’in opsiyon kontratlarının fiyatlamasından yaptığı hesaplamalara göre, traderlar Mart ve Mayıs ayında25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken Mart ayında yüzde 40 ihtimalle 50 baz puanlık bir artırım olacağını düşünüyor.

Son 5 ayın 4’ünde beklentilerin altında kalan ABD tarım dışı istihdam verisi, beklentileri aşarak 467 bin olarak gerçekleşirken önceki aylara da yukarı yönlü revize yapıldı.Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin Ocak ayı için beklentisi ise 199 binlik bir artış kaydedileceği yönündeydi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen hafta 1.791 dolar seviyesinde başladıktan sonra iniş çıkışlara rağmen haftayı 1.808 dolar seviyesinde kapatmıştı. Yeni haftaya da hafif bir yükselişle başlayan değerli metal, pazartesi günü sabah saatlerinde 1.810 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 766 TL’ye kadar geriledikten sonra kademeli bir yükselişle 792 TL’ye kadar tırmanmıştı. Geçen haftayı 788 TL civarında kapatan gram altın, yeni haftaya neredeyse yatay bir seyirle 789 TL civarında başladı.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, Bloomberg’e verdiği bir röportajda yatırımcıların Fed’in geri kalan her toplantıda faiz artırma ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

“Yüksek enflasyon devam ettiği sürece, piyasalar kalan her toplantıda faiz artırımı ihtimaline ve bazı toplantılarda 25 baz puandan daha fazla faiz artırımı olasılığına hazırlıklı olmalı” diyen Summers, Fed’in faiz artırımı konusunda geride kaldığını söyledi.

Aralık’ta Fed’in yeniden güven tahsis etmesi için 2022’de dört adet faiz artırımı gerektiğini söyleyen Summers, o zamandan bu yana ücret ve fiyatlardaki artışın hızlandığını söytledi.

Piyasalar ise Fed’in baharda art arda iki faiz artırımı gerçekleştirmesini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’in opsiyon kontratlarının fiyatlamasından yaptığı hesaplamalara göre, traderlar Mart ve Mayıs ayında25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken Mart ayında yüzde 40 ihtimalle 50 baz puanlık bir artırım olacağını düşünüyor.