Advertisement

Suudi Prens El-Velid bin Talal’ın şirketi Kingdom Holding’in 22 Şubat-22 Mart arasında Rus enerji şirketleri Gazprom, Rosneft ve Lukoil’e yatırım yaptığı belirtildi.

Rusya Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmişti. Şubat ayında Gazprom’a 365 milyon dolar olmak üzere bu şirketlere toplam 500 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi.

"Zor zamanlardan geçen yerleşik markalara" odaklanması ile dikkat çeken Suudi Prens'in toplam serveti 16,9 milyar dolar seviyesinde.

Prens El-Velid, oteller, gayrimenkuller ve hisse senetlerinde hisseleri olan Kingdom Holding'in kurucusu. Riyad merkezli grubun halka açık yatırımları arasında Citigroup, Snap, Lyft ve Twitter yer alıyor. Grup Ayrıca Orta Doğu'da medya ve eğlence sağlayıcısı olan Rotana'da çoğunluk hissesine sahip.

El-Velid, Suudi Arabistan'ın yolsuzluk baskıları sırasında gözaltından serbest bırakılmasının ardından Suudi hükümetiyle bir anlaşma yaptı. Mart 2018'de yapılan bir röportajda, gizli anlaşmanın ileriye dönük olduğunu ve detaylandırmayacağını söyledi. El-Velid’in bir temsilcisi, Suudi yetkililere önemli miktarda ödeme yaptığına dair basında çıkan haberlere itiraz etti. Dolayısıyla servetinin hesaplanmasında bu kalem dikkate alınmıyor.

El-Velid, Riyad ve çevresinde araziye, 420 odalı bir saraya, Kingdom Tower'ın en üst üç katına, medya şirketi Rotana'nın çoğunluk hissesine ve 3,9 milyar dolar değerinde Suudi konutlarına sahip.

Öte yandan ünlü milyarder Snapchat'in 21,2 milyon hissesine ve Twitter'ın 30,1 milyon hissesini de elinde bulunduruyor.

El-Velid bin Talal kimdir?

Arabistanlı Warren Buffett olarak bilinen El-Velid bin Talal, Suudi kraliyet ailesinin en halka açık üyelerinden biri olarak biliniyor.

Prens, Prens Talal ve Lübnan'ın ilk başbakanı Riad El Sohl'un kızı Prenses Mona El-Solh'un oğlu. Aynı zamanda Suudi hükümdar Kral Salman'ın yeğenidir.

1975'te California'daki Menlo College'da işletme okumak için ABD'ye taşınan El-Velid, mezun olduktan sonra Suudi Arabistan'a döndü ve babasından aldığı 30 bin dolarlık krediyle gayrimenkul yatırımına başladı.

1991 yılında Citibank'a 590 milyon dolar yatırım yaparak uluslararası yatırım camiasının dikkatini çeken El-Velid, News Corp., Disney ve Apple dahil olmak üzere halka açık birçok ABD şirketine yatırım yapmaya devam etti. Suudi Prens, sık sık halka açık Kingdom Holding ile birlikte kişisel olarak yatırım yapması ile biliniyor.

El-Velid, lüks otel mülklerinden oluşan bir imparatorluk kurdu. Bugün Londra'daki Savoy Hotel, Paris'teki George V oteli ve Four Seasons otel grubunda hisse sahibi durumunda bulunuyor. Eksantrik, yüksek maliyetli yaşam tarzıyla ünlü El-Velid iki yatak odası ve 14 kişilik bir yemek odası olan bir Boeing 747 ile seyahat ediyor. Ünlü milyarder Suudi Arabistan'dayken 420 odalı, 370 bin metrekarelik sarayında yaşıyor.

Lüks otelde tutukluluk

El Velid 4 Kasım 2017'de, Suudi Arabistan'da, kraliyet yolsuzlukla mücadele komitesi tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında göz altına alındı.

Suudi Arabistan'daki yetkililerin, serbest bırakılması karşılığında Prens El-Velid bin Talal'dan en az 6 milyar dolar talep ettikleri iddia edilmişti.

O dönemde gerçekleşen tutuklamalarda toplam 320 prens, bakan ve iş insanı gözaltına alındı.

El-Velid, tutuklanmasından yaklaşık üç ay sonra, tutuklanan Suudi ileri gelenlerinin çoğunun hükümetle bir tür mali anlaşma yapmasının ardından, Ocak 2018’in sonlarında gözaltından serbest bırakıldı.

El-Velid, tutukluluğunu kendisi ve hükümet arasında bir "yanlış anlama" olarak nitelendirdi ve herhangi bir suçlamada masum olduğunu savundu.