Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Takasbank’tan KAP’a yapılan açıklamada aracı kurumlara TSKB, Şekerbank ve İş GYO'ya dayalı pozisyonlarının kapatılması amacıyla likidite sağlanması nedeniyle hisselerin teminat saklama hesaplarına alındığını belirtti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Takasbank son dönemde gündemde olan 3 pay vadeli kontratta uzun pozisyonda olan kurumların temerrüt riskini ortadan kaldırmak için hisseleri teminat saklama hesaplarına aldı.

Daha önce yapılan duyuruda Takasbank’ın Şekerbank ve TSKB’deki paylarında artış olduğu görülmüştü. Buna göre Takasbank’ın Şekerbank’ta sahip olduğu pay yüzde 2,52’den yüzde 13,05’e, TSKB’deki payı ise yüzde 0,53’ten yüzde 7,22’ye çıkmıştı.

28 Eylül tarihi itibariyle Takasbank’ın Şekerbank’taki sahip olduğu nominal payların tutarı 242,7 milyon, TSKB’de ise 202,1 milyon adet oldu.

Son dönemde Borsada yaşanan türbülansta 6 hisse öne çıkmıştı. Bu 6 hisse arasında Şekerbank ve TSKB de yer alıyordu. 26 Eylül günü itibariyle Eylül vadeli Şekerbank kontratlarında açık pozisyonlar yüzde 71, TSKB kontratlarında ise yüzde 74 oranında gerilemişti.

Türbülansta öne çıkan bir diğer hisse olan İş GYO’nun nakdi uzlaşısı ile ilgili kamuoyuna yansıyan herhangi bir bildirim olmadı. İş GYO’nun Eylül kontratlarındaki açık pozisyon sayısı 26 Eylül itibariyle yüzde 49 oranında gerilemişti.

Son iki haftada yüzde 38 düşen bankacılık hisseleri, vadeli piyasada yüksek açık pozisyonlara neden olmuş ve aracı kurumların finansal istikrarını tehdit edebilecek noktaya ulaşmıştı. Hisselerdeki sert düşüş daha önceki iki aylık sert rallinin ardından gelmişti.

Vadeli piyasada eylül kontratlarının takas günü yaklaşırken bazı yatırımcılar aracı kurumların gerekli yükümlülükleri yerine getiremeyebileceği endişesini taşıyordu.