Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret anlaşmasına gidileceği öngörüldükten aylar sonra bazı önemli finansal kurumların ekonomistleri giderek daha kötümser oluyor.

Goldman Sachs Group Inc., Nomura holdings Inc. ve JPMorgan Chase and Co., ABD Başkanı Donald Trump'ın yaklaşık 300 milyar dolarlık ek Çin ithalatına yüzde 25 vergi uygulama tehdidinde bulunmasıyla birlikte tahminlerini yenileyen kurumlar arasında yer alıyor.

Nomura analistleri, -kabaca tüm Çin mallarına yüksek vergi uygulanması anlamına gelen- söz konusu vergi artırımını, baz senaryo tahmini yaptı. Kurum analistleri yıl sonuna kadar tüm Çin mallarına vergi artırımı ihtimalini yüzde 65 seviyesinde görüyor. Nomura söz konusu artırımların üçüncü çeyrekte devreye girmesini bekliyor.

Goldman Sachs ekonomistleriyse gelecek haftalarda ticaret konusunda iyileşme sinyalleri olmaması halinde vergi artırımı uygulamasının kolaylıkla baz senaryoları haline gelebileceğini ifade etti. Goldman ekonomistlerinin notunda, “Bir anlaşmaya varılması ihtimalinin varılmaması ihtimalinden hala daha yüksek olduğunu düşünmekle birlikte, ihtimaller birbirine yaklaştı.

İki ülke arasındaki ticaret konusunda kötümser olan sadece Wall Street değil. Çin hükümetinden kıdemli bir araştırmacı Çarşamba günü Çin ile ABD'nin 2035 yılına kadar “mücadele ve görüşme” döngüsünde takılıp kalabileceğini söyledi. Daha önce ülkenin üst düzey planlama kurumunda çalışmış olan ve şimdiyse Pekin'in önemli düşünce kuruluşlarından birinde bulunan Zhang Yansheng, ABD'lilerin esas taleplerinin hiçbirinin kısa vadede gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.