Advertisement

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Venezuela'da temaslarını tamamladı.

Venezuela Halkın Gücü Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile bir araya gelen Kirişci, soya, tahıl ve pirinç için tahsisli tarım arazilerinin yanı sıra büyükbaş hayvancılık ve diğer bitkisel ürünler için tahsisli çiftlikleri karadan ve havadan inceledi, mevkidaşından bilgi aldı.

Venezuela'nın tarım alanlarını gezen ve çiftçilerle biraraya gelen Kirişçi, helikopter ile ülkenin meraları üzerinden geçerken Türkiye'nin hayvancılık modeline yönelik dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Venezuela Halkın Gücü Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo'nun sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde Kirişçi, "Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numara olmalısınız. Biz hayvancılık yapıyoruz; hayvanlarımıza sanki pizzacıdan pizza, burgerciden burger ısmarlar gibi dışarıdan yem alıp, öyle yediriyoruz. Burada her şey hazır. Bunu inşallah başaracağız" dedi.

Venezuela Tarım Bakanı Soteldo, sosyal medyadaki video paylaşımlarında "Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Venezuela halkının üretken potansiyelini fark etti. Özel ve kamu Türk yatırımcılarının Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti'nde ekim ve hasatla ilgileneceklerine dair güvence verdi. Hayvancılık alanında, ülkenin sahip olduğu toprak türü ile bölgede bir numara olması gerektiğine işaret ederek, 'Burada her şey var, hiçbir şeye ihtiyaç yok, başarılı olacağız' diye tahminde bulundu" ifadelerine de yer verdi.

Halkın Gücü Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo'nun yanı sıra Halkın Gücü Balıkçılık ve Su Ürünleri Bakanı Juan Loyo ve Halkın Gücü Ekososyalizm Bakanı Josue Lorca ile de görüşen Bakan Kirişci, Başkent Karakas'ta Venhezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından kabul edildi.

Türkiye ile Venezuela arasında tarımda yatırım fırsatlarının konuşulduğu ziyaret sonrası özel sektör-kamu işbirliği ile Venezuela'da bitkisel ve hayvansal üretim alanında yatırım fırsatlarının incelemeye alındığı öğrenildi.